Van de redactie Door het overlijden van onze trouwe vormgever Gustaaf Verburg zal voor de redactie het werk aan de Bergense Kroniek niet meer hetzelfde zijn. In een 'Ter herinnering' komen we hieronder terug op het enthousiasme en op de unieke verdiensten van Gustaaf voor onze Kroniek. In de Kroniek die voor u ligt, de najaarskroniek 2006, treft u weer een keur aan onderwerpen aan, waarbij we ook de verdeling over de drie perioden min of meer recht hebben kunnen doen. Wat aan de inhoudsopgave op zal vallen is een bijdrage van Adriaan van Dis. Het is de tekst van een toespraak die hij op 3 mei hield ter gelegenheid van de opening van de zomertentoonstellïng in het Gemeentemuseum Het Sterkenhuis en we zijn blij dat we u (dankzij de welwillende medewerking van Het Sterkenhuis) deze tekst integraal kunnen presenteren. Ru Waalewijn besteedt aandacht aan 'Misdaad Mobiliteit' in vroeger tijd, en gaat daarin na over welke mogelijkheden in ruimte en tijd mensen vroeger kennelijk beschikten. Marijke Kirpensteijn en Ru Waalewijn bespreken de bewoners van Rampenbosch. PietVijn presenteert de geschiedenis van het tennis in Bergen, een verhaal waarvan een klein en passend deel al voorkwam in de jubileum- Kroniek over Bergen aan Zee.Trees Staarink-Bruinsma stelde onze inmiddels beroemde Bergense componist Simeon ten Holt vragen over zijn leven en zijn werk. In de nieuwe serie 'In Bergen staat een huis' vindt u een bijdrage van mevrouw Sieuwtje Steenis-Blokker.Tot slot bespreekt Els Schoonderwoerd-Savenije 'Badkleding vroeger en nu'. Ter herinnering aan Gustaaf Verburg Gustaaf Verburg, vormgever van de Bergense Kroniek, is op 28 juni 2006 plotseling overleden. De redactie treurt over het heengaan van deze bijzondere, begaafde lay-outman, die de Kroniek een eigen gezicht wist te geven. Vanaf het eerste nummer, in 1994, streefde Gustaaf binnen het vaste stramien van de Bergense Kroniek, naar eigenheid van elk nummer. Als ondergrond voor de omslag nam hij de Ruïnekerk. In de jaren die volgden vulde hij dat basisontwerp aan, eerst met, zoals Gustaaf het noemde, 'aankeilers', vermelding van de inhoud op de kaft. Later kwam er een treffende foto van een van de artikelen bij. Gustaaf was altijd bezig met vernieuwing en verfraaiing. Zo gebruikte hij in themanummers extra kleuren, passend bij het onderwerp. Dat was bij het nummer over de Rustende Jager wijnrood, indirect verwijzend naar de kleur van de stoffering in vroeger tijd. Bij de laatste twee nummers die Gustaaf maakte, Polders rond Bergen en Bergen aan Zee 100 Jaar, wist hij door het gebruik van een steunkleur de sfeer van respectievelijk de grasgroene polders en het hemelsblauw boven het zonnige Bergen aan Zee op smaakvolle wijze op te roepen. De redactie mist in Gustaaf een creatief en begaafd medewerker. De Bergense Kroniek draagt nog steeds zijn stempel, maar ludieke indelingen en achtergrondillustraties zoals Gustaaf ze ontwierp, zullen we in de komende nummers moeten missen, evenals de prettige samenwerking met deze vriendelijke en zachtaardige man.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 4