VERTELLEN OVER VROEGER Henri ten Holt te midden van zijn zoons. Rechts op de foto Simeon, links Friso. (Foto: eigendom Simeon ten Holt) Vruchtbare grond Het gezin Ten Holt telde vier kinderen, Kitty, Friso, Simeon en Gesina, die Sientje werd genoemd. Simeon werd op 24 januari, 1923 om acht uur op de Doorntjes in Bergen geboren. 'Volgens de astrologie ben ik een dubbele Waterman. Mijn vader, een kunstschilder, was een buitengewoon minzame maar ook eigenzinnige man. Hij wilde niet bij de 'Bergense Schoolhoren. Over zijn eigen prestaties was hij niet gauw tevreden. Hij was voortdurend in gevecht met zich zelf en zocht altijd de grens achter de grens. De voorwaarden voor zijn bestaan waren een huis, werk en een atelier. Geld was niet belangrijk. Net als Friso, mijn oudere broer die eveneens kunstschilder is geworden, hield ik van tekenen, maar vanaf mijn tiende jaar koos ik voor de muziek. Als kind ging ik al naar de Beethovencyclusmet kunst en muziek ben ik groot gebracht. Ja, ik kan wel zeggen dat ik op vruchtbare grond ben opgegroeid. Bij ons thuis kwamen bijzondere mensen over de vloer, o.a. Mattheus Lau, Jaap Weijand en Pierre van Eijck (dichter en recensent voor de NRC in Londen). Ze behoorden tot de Nieuwe Kring.' De Nieuwe Kring was een gezelschap van filosofen en kunstenaars. Ze. woonden in 1916 in de omgeving van Bergen, dat steeds meer als kunstenaarskolonie in opkomst was. Ze bekritiseerden de moderne beschaving en streefden een levenshouding na van zelfdiscipline en bezinning. Simeon ten Holt voor zijn huis aan de Loudelsweg in Bergen dat vroeger de 'Wolkenkrabber' werd genoemd. (Foto: Trees Staarink- Bruinsma, 1984) Simeon vertelt verder over zijn jeugd: 'In sport was ik niet zo goed en daarom meestal reserve bij het voetballen. Na schooltijd, ik zat toen op de Bosschool in Bergen, speelde ik vaak een spelletje voetbal met mijn vriendjes, Karei Colnot en Gerrit en David Kouwenaar, op een landje op de hoek van de Meerweg en de Midden Geestweg, waar nog geen bebouwing was. Vanwege tegenvallende prestaties van mijn broer Friso en zus Kitty op het gymnasium, werd ik naar de H.B.S. van de bekende pedagoog Daalder in Alkmaar gestuurd. In de derde klas ging ik muziek studeren bij Jacob van Domselaer, componist en pianist aan de Natteweg in Bergen. Omdat deze musicus geen heil zag in het blokken voor examens, heb ik geen conservatoriumopleiding gevolgd. Van 1942 tot 1949 woonde Ten Holt, tegelijkertijd met Jaap Min, in een studentenhuis in Amsterdam. Met zijn jongste zus Sientje, die beeldend kunstenaar was, vertrok hij in 1949 naar Parijs. Daar volgde hij met een aantal jonge componisten colleges bij Honegger en Milhaud. Hierna reisde hij met Sientje naar de Cöte d'Azur. 'Wij waren pendanten, konden het heel goed met elkaar vinden en hebben samen veel avonturen beleefd. Met haar heb ik de wereld verkend. Tot mijn veertigste jaar ben ik voornamelijk door anderen gesteund, waardoor ik altijd op mijn eigen kompas heb kunnen varen. Rond de Nesdijk Van 1953 tot 1967 woonde Simeon in een bunker aan de Groeneweg. 'Om rustig te kunnen werken ben ik van Amsterdam naar Bergen verhuisd. Door geldgebrek moest ik de tering naar de nering zetten en nam ik mijn intrek in een bunker tegenover het buis van Adriaan Roland Holst die aan de Nesdijk woonde. Zonder water, gas en elektra was het uiterst primitief wonen. Op deze plek componeerde Ten Holt een aantal muziekwerken en ontwikkelde hij de 'diagonaalgedachtc'. Op de vraag wat de 'diagonaalgedachte' precies inhoudt, antwoordt hij: 'het heeft met de kwintencirkel te maken, maar dit is niet zo maar uit te leggen. In 1963 werd Simeon de nieuwe buurman van Roland

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 24