Honderd jaar Bergen aan Zee ADRIAAN VAN DIS Een lange zin voor een klein dorp: Hou u vast! In een tijd waarin door een elektronische revolutie de wereld zo klein is geworden dat men over een global village spreekt; de tijd waarin de armen steeds beter zicht op de rijken krijgen, met alle woede die daarbij loskomt van dien, ook de woede van gelovigen die zich bedreigd voelen door in hun ogen al te wereldse en moderne zeden; de tijd dat Europa overspoeld wordt door vreemdelingen omdat hun eigen landen hen onvoldoende toekomst bieden; de tijd waarin Europa zich verenigt, maar de Europeaan nog niet bestaat; ja, de tijd van het fort Europa, waar de Europese landen zich verschansen achter een identiteit die men druk bezig is uit te vinden; de tijd waarin Nederland een canon verzint, en een toelatingsexamen voor burgerschap instelt; de tijd waarin China de traditionele verhoudingen tussen Noord en Zuid en Oost en West beslissend verandert en de Nederlanders - ooit de Chinezen van het Noorden genoemd - een nog marginalere rol in de wereld zullen spelen; in die verwarrende tijd, waarin uit angst voor het Grote Onbekende, het Kleine Vertrouwde steeds meer aandacht krijgt (zo is het Nieuwe Testament onlangs geheel in het Twents vertaald, heeft Drente een eigen literair tijdschrift in het Drents, Friesland een ambassade in Amsterdam en veroveren popsongs in het Twents, Gronings en Limburgs een plaats in de nationale hitparade); in die spannende tijd, viert Bergen aan Zee zijn honderdste verjaardag. Lange zin. Maar hoe overzichtelijk. Klein dorp aan zee: 100 jaar. Hiep, hiep, hoera. Vlaggen, slingers, feestredes, tentoonstellingen. Kijk toch eens hoe schattig die ouwe foto's... 0e kleuterklas van mevrouw Stroomer aan de Paulinestraat. ca 1950. Voorste rij v.l.nx: onbek.. Piëta v.d. Werf, onbek., Trudy Hopman, onbek.. Jan Stroomer. Barbara v.d. Berg. 2' tussenrij (beginnend boven Piëta): onbek., onbek., onbekonbek., onbek., onbek. 3' rij: Haye v.d. Werf, Onno Jansen, Adriaan van Dis, Ruth v.d. Werf, Titus v.d. Werf, onbek., onbek., Theo Schotten, onbek., onbekMees Ravenhorst, onbek. Bovenste rij: Mevr. Stroomer, onbek., onbek., onbek.. Mevr. v.d. Berg. (Foto: eigendom Jan Stroomer)

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 11