'ZWtiSSttXt ïuK&j&£tr Andries Ramp is de enige zoon die voor flink wat nageslacht zorgt. Met zijn vrouw Cornelia Panser, erfvrouw van Steenhuizen, krijgt hij zeven kinderen, maar ook daarvan blijven er vier ongehuwd. Rond 1640 moet Rampenbosch volgens schriftelijke bronnen verwoest zijn: 'een vermaerde plantagie genaemt Rampenbosch daer na deur de geslachten tot een Hove gemaakt is inden Turbel verbrant, doch daer na weder herbout ende nu Heerlijck met een stint (steenhuis) opgetimmert door Jonckcr Engelbrecht Ramp onder wiens voorouders het altijd is geweest', Engelbrecht of Engbert is de broer van Dirk, Andries en Pieter. Hij is degene die Rampenbosch uit de ouderlijke boedel had verkregen. Daarna wonen de familieleden niet meer op hun 'buiten', want in 1640 huurt jonker Nicolaas van Teylingen het huis en in 1642 verhuurt Engbert Ramp het aan Anthonis Studler van Surck, de nieuwe heer van Bergen, die in afwachting van de bouw van 't Huys van Bergen (het Oude Hof) zolang zijn intrek in het huis van de familie Ramp neemt. Als Engbert in 1647 sterft gaat het huis over naar zijn broer Andries die echter in Haarlem blijft wonen. Pas vanaf 1675 wonen er weer sporadisch familieleden op Rampenbosch, maar financieel gaat het de familie niet voor de wind. Het huis wordt nog bewoond door Fredcrik en Dirk, zonen van Andries Ramp, maar met het overlijden in 1738 van Gijsbert, zoon van Dirk Ramp, sterft het geslacht Ramp uit. Rampenbosch komt nu door vererving in het bezit van de familie Heereman van Zuidwijk. In 1739 wordt het huis verkocht aan Willem Adriaan, graaf van Nassau en heer van Bergen. Hij gebruikt het huis als dependance van het Oude Hof. Hij was in 1725 getrouwd met Adriana Petronella, barones van der Does van Noortwijk, die helaas al spoedig krankzinnig blijkt te zijn. Maar zij was ook vrouwe van Alblas en zo komen we via Adriana Petronella weer uit bij haar broer, Fredcrik baron van der Does. Dat brengt ons dan tevens terug bij William Gumbleton, schout van Oud-Alblas en overleden op Rampenbosch. Natuurlijk hadden we graag veel meer over hem willen weten en wie weet gebeurt dat ook nog eens, maar voorlopig zullen we het alleen met deze bijzondere naam moeten doen. Zo had Het Hof te Bergen er uit moeten zien. Het huidige Oude Hof is een onderdeel van een zijvleugel. (Deze tekening van Anco Wigboldus uit 1960 hangt in het Oude Hof) Bronnen: Noord-Hollands Archief te Haarlem. Regionaal Archief Alkmaar: Doop-, Trouw- en Begraafboeken Bergen; Oud archief en Notarieel archief Bergen; Inventaris van het archief van de familie Heereman van Zuydtwijck, 1360-1880. Archief Paludanus, Nederlandse Genealogische Vereniging, Weesp. Mr. J. Belonje, Rampenbosch te Bergen, in De Speelwagen jrg.9, 1954. Dr. G.H. Kurz, De straat waarin wij in Haarlem woonden, Haarlem 1965. Zie hierover ook het interessante artikel: Raadselachtig Rampenbosch. Hernieuwd onderzoek naar een 'kasteeltje' te Bergen NH, door G.P. Alders, E.M. Eisma-Donker en F.D. Zeiler in: Westerheem, jrg. 40, nr.4, augustus 1991. Frans Hals, Maaltijd van officieren van de Cluveniers. Tweede van rechtsboven (met hoed) is Pieter Ramp, ca 1627. (Eigendom: Frans Halsmuseum, Haarlem) iÜÏ+jj -

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 10