KOLONIEHUIZEN IN BERGEN AAN ZEE Een uittreksel uit de kadastrale kaart Bergen waarop de koloniehoek te zien is. Veel vakantiekolonies hebben hun deuren dan al lang gesloten, tot grote opluchting van sommige kinderen en tot spijt van vele anderen die werkelijk genoten van hun verblijf. De 'koloniehoek' in Bergen aan Zee Nadat de heer en mevrouw Van Reenen- Völter, de stichters van Bergen aan Zee, eerst geprobeerd hadden een startkapitaal te verwerven door aan de kust een landbouwnederzetting te exploiteren, werd al spoedig duidelijk dat de exploitatie van een badplaats met de bouw van hotels en kinderkoloniehuizen lucratiever zou zijn. Om dit plan te verwezenlijken werd helm en bos aangeplant om het stuiven van zand tegen te gaan en werd de 3 km lange door Leonard Springer ontworpen Zeeweg aangelegd. De aanleg van deze weg werd op 22 maart 1906 voltooid. In 1914 schrijft R Rus: 'De Elzenlaan voert ons naar den koloniehoek der badplaats, op genoegzamen afstand van deze gelegen, dat de woelige kinderscharen geen storend clement kunnen vormen in de badbeweging. Daar zijn bij elkaar gebouwd het Koloniehuis van het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam, dat van de Amsterdamsche vereeniging 'Voor Jong Nederland' en dat van den Deutschcr Hilfsverein'. Toen hij dit schreef was het Russenduin nog slechts een vlakke duintop, de top van een enorme heuvel, vanwaar men een geweldig uitzicht had op het nieuwe door mevrouw Van Reenen-Völter gecreëerde dorp. De drie bovengenoemde koloniehuizen zijn nog steeds een bijzonderheid in Bergen aan Zee. Zij zijn dan ook als het complex 'Koloniehoek' in 2001 tot Rijksmonument aangewezen en opgenomen in het register van beschermde Monumenten. De overweging daarbij was: 'Het complex is van algemeen belang vanwege de cultuur-, sociaal- en architectuurhistorische waarde als representatief en grotendeels gaaf bewaard gebleven voorbeeld van een ensemble van drie karakteristieke koloniehuizen in het Noordzeekustgebied. Het complex is van stedenbouwkundig belang vanwege de ensemblewaarde en de beeldbepalende situering'. Naast de drie vakantiekoloniehuizen in de Koloniehoek kende Bergen aan Zee een vierde koloniehuis dat echter niet als zodanig was gebouwd. Het Bio-Vacantieoord werd ondergebracht in een zeer markante villa: 'Russenduin'. Ook deze villa werd door het team van het Monumenten Inventarisatie Project aangewezen als 'een pand van algemeen belang vanwege de architectuur- en cultuurhistorische waarde als representatief en grotendeels in- en uitwendig gaaf voorbeeld van een buitenhuis in historiserende trant met bijzondere interieuronderdelen'.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 7