|Qn 1981, toen de badplaats Bergen aan Zee 75 jaar bestond, organiseerde Gemeente museum Het Sterkenhuis een succesvolle tentoonstelling onder de titel 'Paal 33'. Het heeft daaraan een origineel exemplaar van een Rijksstrandpaal overgehouden, die nog altijd in de tuin te vinden is. Ook bij het eeuwfeest van het kustdorp laat het museum zich niet onbetuigd. Er zal ditmaal zelfs een soort dubbelexpositie worden ingericht. De titel 'BERGEN 100 JAAR AAN ZEE' benadrukt de verbondenheid van het oude binnendorp met zijn jonge zusje, dat overigens net als het museum zelf een geesteskind is van burge meestersvrouw Marie van Reenen-Völter. Op de zolderverdieping wordt de historische ontwikkeling van het dorp in beeld gebracht. Allereerst wordt getoond hoe het ontoegankelijke duin, domeingrond van de Eieren van Bergen, steeds beter werd geëxploiteerd, en hoe het strand door de aanleg van de Zeeweg in de jaren 1905-1906 voor het toerisme werd ontsloten. Jacob van Reenen en zijn vrouw brachten veel eigen ideeën in, maar lieten zich tevens adviseren door mensen van naam, zoals Leonard Springer, Jac.P. Thijsse en H.P. Berlage. De badplaats werd een succes. Tot de oorlog hielden de Van Reenens alles zelf in de hand: badbedrijf, beplanting, bestrating, bouwtoezicht en zelfs door middel van het kerkje (1918) het geestelijk welzijn. Na de sloop van het halve dorp in 1943 verliep de wederopbouw met horten en stoten, temeer daar de gemeente als nieuwe beheerder niet alle aspecten meer de aandacht gaf die de stichters tot richtsnoer van hun beleid hadden gemaakt. Vanaf 1966 barstte de discussie over de verdere toekomst van Bergen aan Zee los, waarbij opnieuw vaak prachtige, idealistische plannen werden gemaakt. Enkele daarvan zullen op de tentoonstelling te bezichtigen zijn. Op de begane grond zal in de middenkamer, waar de vaste opstelling voor deze bijzondere gelegenheid zal wijken, de ontwikkeling in de badmode in de loop van deze honderd jaar worden getoond. Baden deed men aanvankelijk vanuit een badkoets, zwemmen was ongewoon en zonnebaden werd pas in de loop van de jaren 1920 populair. Na de oorlog werd de badmode mede dankzij de bikini steeds bloter, tot er niets meer overbleef enartsen opnieuw een waarschuwing lieten horen over een al te overdadig bruinbranden van de huid. 'BERGEN 100 JAAR AAN ZEE' wordt op 3 mei 2006 officieel geopend en zal te bezichtigen zijn tot en met 29 oktober. Als schriftelijke pendant van de tentoonstelling verschijnt op 3 juni het boek Een verjaardag aan zee van Bert Buizer en ondergetekende, dat tevens een complete kroniek over die 100 jaar geschiedenis zal bevatten. Elet is het tweede jubileumboek, na het reeds bij uitgeverij Conserve verschenen schrijversboek Hier is het paradijs niet verloren. Bergen aan Zee blijkt ook na een eeuw nog altijd een dorp te zijn dat bewoners en bezoekers op een bijzondere wijze inspireert.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 37