BERGENAREN VERTELLEN OVER VROEGER Twaalf jaar later, met een veel hogere begroeiing om het kerkje, 2006. (Foto: Trees Staarink-Bruinsma). is in 2003 aan de M.A.D. Stichting geschonken en staat, hier zo mooi, het lijkt wel of het er altijd gestaan heeft!' Nadat José de kerk heeft afgesloten, vertelt zij dat de voorzitter van de M.A.D. Stichting vorig jaar in contact is gekomen met een dame wier ouders in 1939 in het Vredcskerkje waren getrouwd. Hij beloofde haar een kopie van een pagina uit 'Het Boek van de Kerk' op te sturen waarin dit vermeld staat. Als tegenprestatie vroeg hij een foto van het betreffende bruidspaar. 'Aan mij werd gevraagd om deze pagina op te zoeken en ik heb meieen het boek uit de kluis gehaalden en ja hoor, op 23 september 1939 om 12.00 uur stond de kerkelijke huwelijksinzegening van het bruidspaar Voogt-Kluitman (van de bekende Alkmaarse uitgeverij) beschreven. Daarna stelde de voorzitter enthousiast voor om alle bruidsparen te achterhalen en er foto's van te verzamelen. Ik ben direct aan de slag gegaan om de data en namen van alle kerkelijke huwelijken op te zoeken. Helaas zijn de namen vóór de jaren vijftig/zestig soms moeilijk leesbaar. Inmiddels zijn er zo'n 75 huwelijken in het kerkje voltrokken. De foto's daarvan betekenen prachtig materiaal voor hel archief en ik wil dan ook graag een oproep aan iedereen doen, die mogelijk familie - ouders of grootouders - ooms of tantes heeft die in het Vredeskerkje zijn getrouwd, met mij contact op te nemen. Over twee jaar bestaat het Vredeskerkje 90 jaar en het zou dan een mooie gelegenheid zijn om vanaf het eerste bruidspaar Haasbroek-de Pee dat op 9 april 1919 trouwde (foto is al in mijn bezit) een boekwerkje of een tentoonstelling samen te stellen. naar de entree van het Vredeskerkje. Door zijn eenvoud vormt het kerkje een harmonieuze eenheid met het prachtige natuurgebied Het Engelse Veld. De architectuur is van H.L. baron Taets van Amerongen (schoonzoon van mevrouw Van Reenen-Völter) en P. Elders. Voordat we naar binnengaan wijst ze mij nog even op de zonnewijzer hoog boven de toegangsdeur. Vanuit een kleine hal stappen we de sober ingerichte kerk binnen. 'Mijn plaats is altijd achter in de kerk, zodat ik alles goed kan overzien', zegt José. Aan de zijkant zie ik twee bordjes staan, één met de tekst: 'Het is verboden confetti, serpentine e.d. te strooien' en de andere met: 'Gelieve telefoon uit'. Dit laatste had mevrouw van Reenen toch nooit kunnen denken, realiseer ik mij. 'Die bordjes haal ik natuurlijk bij de kerkdiensten weg', merkt José op, maar bij huwelijken laat ik ze staan. De gebrandschilderde ramen, vervaardigd door glazenier Willem Bogtman in Haarlem naar ontwerp van G.F. la Croix vormen, met de preekstoel, de enige versiering in dit eenvoudige kerkje. Vier kunstenaars hebben gewerkt aan deze preekstoel die het symbool is van internationale samen werking tussen de landen die kort daarvoor met elkaar in oorlog waren. Het houtsnijwerk aan de rechterzijde van de preekstoel 'Jezus in Gcthsemané' is van de Belgische beeldhouwer Albert Termote. Het middengedeelte 'Petrus op het meer' is van de Nederlander Ed Jacobs en aan de linkerkant staat 'EINS ABER IST NOT' van de Duitse Lotte Benter. De wijnranken er tussenin zijn van de hand van de Engelsman Sydney Ward. Het kerkje is een provinciaal monument dat onder de Monumentenwacht valt en eens in de twee jaar streng gecontroleerd wordt op mankementen. Door de burgerlijke huwelijken is er nu meer geld in kas om ze te laten verhelpen. 'Ga je mee naar bovenf' vraagt José, 'dan laat ik je het orgel uit de nalatenschap van de heer Vijn zien. Plet pijporgel Zicht op het Vredeskerkje vanaf de Zeeweg, 1994. (Foto: Trees Staarink-Bruinsma). De M.A.D. Stichting De M.A.D. Stichting is in 1926 na het overlijden van mevrouw van Reenen-Völter in het leven geroepen. De stichting is vernoemd naar haar voornamen en exploiteert/ beheert nog steeds het kerkje. Het voornaamste doel van de stichting is: versterking en verhoging van het godsdienstig, zedelijk en geestelijk leven der vaste en tijdelijke bewoners van Bergen aan Zee. Onder deze doelstelling viel ook het verzorgen van een uitleenbibliotheek. Al is deze activiteit al lang en breed achterhaald, in het kerkje bevindt zich nog altijd een flink aantal boeken dat aan deze tijd herinnert. De inkomsten van de M.A.D. Stichting bestaan voornamelijk uit giften en collectes tijdens de kerkdiensten.Tevens is er ondersteuning van de in 1995 opgerichte Stichting 'Vrienden van het Vredeskerkje.' Deze stichting heeft in 2000 bijgedragen aan de restauratie van de kerk. De aankoop van een geluidsinstallatie, het onderhoud van de tuin en het plaatsen van het nieuwe orgel in 2003 nam de stichting ook voor haar rekening.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 36