Borstbeeld van mevrouw van Reenen-Völter, ontworpen in 1926 door de beeldhouwer Tjipke Visser. Foto 1989. (Foto: Trees Staarink- Bruinsma). Ik vraag wanneer het Vredeskerkje eigenlijk precies zijn naam heeft gekregen. 'Ik kan dit niet goed achterbalen omdat bet op oude foto's de ene keer 't Kerkje en dan weer Nederlands Hervormd Kerkje wordt genoemd en in de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode zag ik dat het tot de jaren zestig 't Kerkje heette. Ik verzamel alles over het ontstaan van Bergen aan Zee en het Vredeskerkje. Ja, ik hou van historie!' Logischerwijs vraag ik aan José of ze geschiedenis heeft gestudeerd. 'Nee, na het lyceum in Sneek ben ik in Groningen Frans gaan studeren en daarna heb ik een opleiding tot verpleegkundige aan de V.U. in Amsterdam gevolgd. In het weekend studeerde ik sociale pedagogiek. Achteraf had ik best graag geschiedenis willen studerenzegt José met lichte spijt in haar stem, 'maar ach, deze opleidingen hebben mij immers ook gevormd. Ik vraag of José door haar huwelijk in Bergen aan Zee is komen wonen. 'Vroeger gingen mijn ouders altijd in de maand augustus naar Noordwijk aan Zee, maar vooral mijn moeder vond Noordwijk te mondain worden en daarom zijn ze naar Bergen aan Zee uitgeweken. Zij huurden in 1958 van de heer en mevrouw van Loenen (voorheen eigenaars van pension Francisca in de Ruïnelaan in Bergendit huis aan de Zeeweg en toen het in 1959 in de verkoop kwam, kochten ze de woning en verhuurden ze deze gedurende de zomermaanden. Omdat ik in Amsterdam woonde, kon ik een oogje in het zeil houden en zo kwam ik dus vaak in Bergen aan Zee. In die tijd keken we nog ver over de duinen heen want achter ons Bovengedeelte van een gebrand schilderd raam, ontworpen en vervaardigd door glazenier Bogtman te Haarlem. 2006. (Foto: Trees Staarink-Bruinsma). huis was nog geen enkele bebouwing. Je liep zo het duin in. Nu staan hier de in de jaren zestig gebouwde huizen rond het Transvaal. Flet huis is gelukkig in familiebezit gebleven omdat mijn man en ik bet in 1979, twee jaar na ons huwelijk, konden huren en later kopen. We zijn nu een van de langst wonenden aan de Zeeweg. 'Het maakt mij wel nieuwsgierig hoe je koster van het Vredeskerkje bent geworden!' José gaat er eens goed voor zitten en vertelt: 'In 1989, ik had inmiddels twee kinderen, ben ik door de toenmalige koster Mevr. Sibinga Mulder-Kluyver gevraagd haar te assisteren. In 1993 ben ik koster geworden en toen voelde ik mij pas écht bij het kerkje betrokken. Ik hou van organiseren en aanpakken en had niet kunnen denken dat ik zelf eens koster zou worden. Door openstelling van de kerk op de tweede zaterdag in september, Open Monumentendag, heb ik geprobeerd meer bekendheid aan de kerk te geven. Vanwege een raadsbesluit in 1997 mogen er nu ook burgerlijke huwelijken gesloten worden, waardoor mijn werkzaamheden zijn toegenomen. Voor de planning van een trouwdatum komen ze eerst bij mij, waarna ik ze het kerkje laat zien en adviezen geef voor muziek en versiering. Vanwege de korte afstand ben ik eigenlijk altijd beschikbaar. Kom, we gaan nu naar het kerkje.José pakt haar sleutelbos met een koperen plaatje waarin de tekst 'kerkje' gegraveerd staat. Interieur Nadat we de Zeeweg zijn overgestoken, lopen we over een smal zandpad tussen duindoorns en rozenbottels via een klaphekje Kosteres José Siebers met de sleutels van het kerkje in haar hand. 2005. (Foto: Trees Staarink- Bruinsma). Interieur van het Vredeskerkje. 2005. (Foto: Trees Staarink-Bruinsma). Het vooraanzicht van het Vredeskerkje met de zonnewijzer in de gevel. 2006. (Foto: Trees Staarink-Bruinsma).

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 35