GEMOBILISEERD IN BERGEN AAN ZEE Rookkamer van Hotel Nassau-Bergen. (foto 1930, fotocollectie Gerard Meyer). Café-restaurant van Hotel Nassau-Bergen, ingericht voor een R.K. kerkdienst, begin september 1939. Krantenartikel uit de Maasbode, 15 september 1939. Afkomstig uit de nalatenschap van J.F. ten Berge. Rondwandeling Mijn wandeling begint op de hoek van de Julianalaan en de Jac. Kalffweg. Hier is de stoomtram Bello aangekomen die tussen 28 augustus en 1 september 1939 de Groningse militairen naar Bergen aan Zee bracht. Hier is ook mijn vader uitgestapt. Dan loop ik naar de parkeerplaats van appartementen complex Neptunus, naast het Zee aquarium. Hier heeft in die tijd het oude hotel Nassau-Bergen gestaan, met de kantine voor de militairen. In dit hotel heeft mijn vader misschien geslapen, of in een van de andere gevorderde huizen of hotels, totdat op 1 december de barakken van het 'Taets van Amerongen kamp' op het zogenaamde 'Weilandje' klaar waren. In de zaal van het café restaurant van hotel Nassau-Bergen zal hij begin september naar de mis gegaan zijn, want daarvan vond ik een krantenfoto in zijn nalatenschap, gedateerd 15 september 1939. Station Bergen aan Zee Aankomst tram, (foto 1950, collectie Piet Mooij). Hotel Nassau-Bergen. Landzijde, (foto 1922, collectie Piet Mooij). Later die maand is de katholieke kerkdienst naar het Vredeskerkje verhuisd. Vanaf de parkeerplaats loop ik in de richting van het appartementen hotel De Dennen, ga rechtsaf de Parkweg in naar het Parkhuis op nummer 4, aan de rand van het Parnassiapark. Tijdens de mobilisatie heeft hier het militaire studiehuis gestaan waar mijn vader een bibliotheek opzette. In de jaren negentig van de vorige eeuw is het originele Parkhuis, dat in 1914 door architect Maurits Plate was ontworpen, afgebroken en herbouwd. De naam 'Parkhuis' staat nog steeds op de gevel. Ik loop terug en ga via de Paulineweg en de Zeeweg naar het Vredeskerkje en steek door naar de Elzenlaan 16. Op dit adres heeft de redactie van het blad Geeft Acht en ook de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning gezeten. En hier is de werkplek van mijn vader geweest. Pg'jjWtlTHgM

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 29