Stations emplacement en het in 1928 verbouwde stations gebouw. Links een gedeelte voor Van Gend en Loos, rechts de wachtkamer met daarboven een woning voorde stationschef, (foto 1938, collectie Piet Mooij). oefeningscenheid waar jonge manschappen werden opgeleid om daarna naar het veldleger te worden gezonden en ter opname van alles wat ongeschikt of overcompleet was bij het veldleger'. De werkzaamheden van mijn vader Over zijn eigen activiteiten vertelde mijn vader: 'Alle mannen die daar gelegerd waren, moesten hun vrouwen thuis achter laten. Op een gegeven moment hoorden we dat er prostituees uit Amsterdam op weg waren naar de legerplaatsen van de militairen en we voorzagen dat er allerlei ellende uit zou voortkomen. Met een paar vrienden staken wij de koppen bij elkaar en vonden dat we iets moesten doen. Er moest ontspanning en ontwikkeling komen voor de militairen in hun vrije tijd. Dc leiding steunde ons. Ik hield me bezig met het opzetten van een bibliotheek in het Militair Tehuis. We organiseerden lezingen en nodigden interessante sprekers uit. Het waren boeiende mensen die ik daar ontmoette.' Mijn vader vertelde er met plezier over. Tijdens een van mijn vakanties in Bergen aan Zee las ik in een artikel van A.A. Veer in de Kroniek van Bergen aan Zee 1906-1946: T September 1939, Het'Parkhuis'wordt ingericht als militair studiehuis,...'. Dat zou het huis kunnen zijn waar mijn vader een bibliotheek opzette, dacht ik opgetogen. En in een boekje over de bouwkunst in Bergen en Bergen aan Zee vond ik bovendien het adres en een afbeelding van het Parkhuis. In diezelfde Kroniek stond bij 16 september 1939: 'Verschijning van hel eerste nummer van Geeft AchtOrgaan voor ontwikkeling en ontspanning van het 12c Dcpotbataljon te Bergen aan Zee,' met de namen van de redactieleden. De naam Martin Leopold, die daarbij stond, heb ik mijn vader vaak horen noemen. Zouden dit die boeiende mensen zijn die mijn vader ontmoette? Ik besloot op zoek te gaan in de nummers van Geeft Acht naar sporen van mijn vader. En die vond ik. Hij richtte in september 1939 met anderen de Rooms-

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 27