De eerste twee tennis banen in Bergen aan Zee omstreeks 1913. (Ansicht verzameling Gerard Meijer) De zuidelijke tennisbanen en het Parkhuis (omstreeks 1930). Op de achtergrond de theekoepel van Jacob Sterken. (Ansicht verzameling Gerard Meijer) een theeservies en een theedoek. In dat jaar begonnen ook de werkzaamheden voor het wandelpark. In 1914 bouwde aannemer Willem Stroomer uil Bergen, onder architectuur van Maurits Plate uit Amsterdam, in het park het Duinmuseum en de parkwachterswoning genaamd Parkhuis. 'Naar het Parnassiapark en de Tennisbanen' stond er op een wegwijzer in het dorp, en in de folders stond: 'Een wandelpark met muziektent, Duinmuseum en cenen goudvisschen- en eendenvijver en tennisbanen'. De door het echtpaar Van Recnen opgerichte N.V. Bouw- Exploitatic-Maatschappij Bergen aan Zee (BEM) organiseerde als exploitant van het park tennistoernooien voor badgasten. Dit groeide al snel uit tot een traditie, waar vele jaren nationale en internationale spelers aan deel namen. Dit was ook mogelijk geworden doordat er in 1925 aan de zuidzijde twee tennisbanen bij gekomen waren. Vanuit het hooggelegen Parkhuis met daarin een 'Oud-Hollandschc Theesalon' keek men op de aan weerszijden gelegen banen. Het Parkhuis werd later als vakantieverblijf/woonhuis gebruikt door de familie Van Reencn. In 1987 verkocht de BEM (eigendom van Amstelland Vastgoed) het gehele complex aan C.A.Jansen en zijn schoonzoon en dochter uit Bergen, die het in 1988 verkochten aan R.J. van Hcrpt te Hoorn, die zelf in het Parkhuis ging wonen. Ingrijpende veranderingen In 1997 kochten de broers Gerard en Nico Meyer, eigenaars van Hotel Meyer respectievelijk Hotel Victoria in Bergen aan Zee, gezamenlijk de twee percelen duinterrein, de midgetgolfbaan, vier tennisbanen en een parkeerterrein. Nico Meyer kocht het Parkhuis voor eigen bewoning. In 2000 kwamen de tennisbanen aan de zuidzijde te vervallen. In 2003 is het Parkhuis afgebroken en werd er een nieuwe woning gebouwd. De twee oudste tennisbanen werden 'all weather' banen, die beschikbaar zijn voor de gasten van de genoemde hotels en voor eenieder die voor een uur of voor een periode wil huren. Op 7 november 1910 schreef mevrouw Van Reenen- Völter in een brief aan het bestuur van de Berger Tennis Club te Bergen: 'Aangezien wij thans in Bergen aan Zee in het bezit zijn van tennisbanen wenschen wij, de familie van Reenen, ons lidmaatschap bij dezen op te zeggen. Mevrouw van Reenen-Völter, J. van Reenen, H. van Reenen. Dat is 3 leden a f. 3,- p.p. Het is een uitdaging om erachter te komen wat er bekend is van die ooit bestaande tennisclub! In de volgende Bergense Kroniek, die in november 2006 verschijnt, zal Piet Vijn een beschrijving geven van de geschiedenis van de tennisparken in Bergen NH. Bronvermelding Regionaal archief Alkmaar Kadaster Alkmaar Gerard Meyer, mede-eigenaar tennisbanen Bergen aan Zee

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 19