M2 Tenniskist werd tennisbaan Rond 1875 werden er tenniskisten in de handel gebracht met daarin alle attributen die nodig waren om te tennissen, een nieuw spel dat uit Engeland was komen overwaaien. In diezelfde tijd speelde de Nederlandse elite een partijtje tennis op de grasvelden van hun landgoederen. Welgestelde sporters zetten hun eigen baan uit op een niet te hobbelig grasveld en als dit te kaal werd dan schoof men de baan een stukje op. De Haarlemsche Lawntennis Club had in 1885 waarschijnlijk als eerste in ons land eigen vaste banen. Daarna volgden er spoedig meer. Op de Internationale Sporttentoonstelling in 1892 in Scheveningen werd veel aandacht besteed aan de nieuwe sport: lawntennis. Lawn betekent grasveld in het Engels. Deze term bleef lang in gebruik maar in de loop van de jaren vergat men de historische achtergrond en werd lawntennis: tennis. Op 5 juni 1899 werd in het Poolsche Koffiehuis te Amsterdam de Nederlandsche Lawn-Tennis Bond (NLTB) opgericht door vijftien tennisverenigingen. Deze bond kreeg in 1939 de titel Koninklijk. Het echtpaar Van Reenen was zeer vooruitstrevend met het aanleggen van tennisbanen in Bergen aan Zee anno 1909. In dit artikel wordt beschreven hoe in Bergen aan Zee de banen tot stand kwamen. Het parnassiaplantje Fotoverzameling auteur Schelpkalkpitten... gravel... hardcourt Met een telegram, verzonden in juni 1909, om drie uur 's middags, verzocht Jacob van Reenen de heer Eilers uit Amsterdam om de volgende ochtend om tien uur in Bergen te zijn om de offerte voor de aanleg van twee tennisbanen in Bergen aan Zee te bespreken. Het antwoord kwam ook per telegram en luidde: 'Ik zal er zijn'. En dat met de vervoersmogelijkheden van die tijd! Twee bedrijven mochten een prijsopgave doen: G.J. Eilers Co., Westeinde 23, Amsterdam, 'specialist in openluchtspelbenoodigdheden' en Koninklijke Rotterdamsche Cementsteenfabriek, Nassauhaven, Rotterdam. Eilers offreerde de aanleg van banen met houten merklijnen en een bovenlaag van 'Engelsche aarde, waarop uitgezeefde schelpkalkpitten'; de Rotterdamsche Cementsteenfabriek offreerde Portlandcement betonbanen, die volgens deze fabriek verre te verkiezen waren boven klei- grint-koolas banen. Na overleg met de Nederlandsche Lawn- Tennis Bond kreeg Eilers Co. in juni 1909 van de heer Jacob van Reenen, die zich tot in details met alles had bemoeid, de opdracht om direct met de aanleg te starten. Het was in dezelfde maand dat de trambaan Bergen - Bergen aan Zee feestelijk werd geopend. De start van een ambitieus plan Het Parnassiapark werd in 1907 ontworpen door de landschapsarchitect Leonard A. Springer. Het was een opdracht van Jacob en Marie van Reenen-Völter, die op hun grondgebied een badplaats wilden stichten op een plek waar vóór 1906 geen enkel huis stond. Het park ontleent zijn naam aan het plantje Parnassia, dat vooral op vochtige heide en in duinpannen groeit en waarvan elke stengel één wit bloempje draagt. In 1909 werden als onderdeel van het park aan de westzijde twee tennisbanen aangelegd. In 1911 werd er een tennishuisje met kleedkamers en douche bijgebouwd, waar men voor 25 cent gebruik kon maken van een petroleumstel,

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 18