KOLONIEHUIZEN IN BERGEN AAN ZEE Het Bio- Vacantieoord met de door Pieter den Besten ontworpen Bio-vlag. (Collectie Piet Mooij). werd geschonken door de filmproducent Loet C. Barnstijn. De zwemlessen werden er gegeven door de hcilgymnast en masseur Henk Pesie en later door Chris van Vleuten, de gymnastieklessen door Jan Boersma. Op 1 juli 1933 werd Bio-Vacantieoord officieel geopend, er waren ongeveer 300 genodigden aanwezig in Hotel Nassau Bergen, waar alle toespraken feestelijk werden omlijst door het Tuschinski-orkest onder leiding van Max Tak. Daarna ging men in bussen naar het net geopende Bio-Vacantieoord, waar de door Pieter den Besten ontworpen Bio vlag al wapperde. Een van de redenaars had gewezen op de letterlijke vertaling van het woord bio leven. En leven zou het huis weer na zovele jaren van leegstand. Maandelijks zou er een groep van honderd kinderen arriveren! 's Avonds werden de feestelijkheden rondom dit feit voor genodigden en bewoners afgerond met een groot vuurwerk op het Mastduin. Op de toren werd Bengaals vuur afgestoken dat de hele omgeving kleurde. Toen Bergens Harmonie speelde, ontstond er spontaan een polonaise. Z.K.H. Prins Hendrik was helaas verhinderd om bij de opening aanwezig te zijn, wel had men van hem en van Prins Bernard een gift ontvangen. Koningin Juliana stuurde een felicitatie telegram. Bio-Vacantieoord was uitsluitend bestemd voor kinderen waarvan de schoolarts uitzending had aanbevolen en waarvan de ouders of verzorgers niet in staat waren ook maar iets aan de verpleging bij te dragen. Op 5 juli 1933 arriveerde de eerste groep van 90 kinderen. In de winter van 1938 werd in Bergen aan Zee een hoogtepunt bereikt toen het Russenduin en Voor Jong Nederland samen alleen al 176 bleekneusjes in huis hadden. In mei 1940 werd Bio, evenals Voor Jong Nederland door het Rode Kruis als militair hospitaal aangewezen voor evacués uit Amersfoort en omgeving. Direct na de capitulatie vertrokken deze weer. De eerste Duitse soldaten kwamen kort daarna op de fiets of op de motor het dorp in. Zij namen ook de villa over. In 1943 lieten zij de toren, door hen 'Klapperstorch' genoemd, met een derde, dat wil zeggen ruim 7 meter, verhogen zodat deze als uitkijkpost over de wijde omtrek, inclusief de 'Atlantik wall', dienst kon doen. Op 11 maart 1943 ontstond er, doordat een straalkacheltje te dicht bij enkele strobalen stond, die de soldaten tegen kogels moesten beschermen, brand in de toren die nog in de steigers stond. De verhoging die eerst in hout werd uitgevoerd werd na de brand in steen opgebouwd. In de toren werd daarna een radiostorings- apparaat geplaatst. In 1957 heeft de toren zijn huidige bekroning gekregen. Enkele jaren geleden is de hoogste trans van ramen voorzien om te voorkomen dat binnenwaaiende regens de niet al te stevig gebouwde muren van de verhoogde toren teveel aantasten. Na de oorlog was het strand nog niet meteen begaanbaar. Het stond nog vol met prikkeldraad en ijzeren palen die moesten worden geruimd. Ook was het Bio-Vacantieoord net als de andere koloniehuizen totaal leeggeplunderd. Het was vooral moeilijk om alle voor de kinderen benodigde handdoeken en lakens te verkrijgen. Mede daardoor duurde het tot juni 1947 voor de eerste groep van 90 bleekneusjes arriveerde. Het Bio-vacanticoord werd tot 1957 geëxploiteerd door het Centraal Genootschap, daarna nam de Nederlandse Bioscoopbond de exploitatie over. Volgens Anneke Bcers uit Een vrolijk begin van de dag. (Collectie Piet Mooij).

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 15