De Bergermeerpolder valt onder de categorie droogmakerijenevenals onder andere de Egmondermeer. Het waren, zoals de naam hier terecht laat weten, meren die zijn droog gemalen. De westelijke helft van ons dorp is boven NAP gelegen door de ligging tegen de duinen. Vanaf de duinvoet loopt het gebied langzaam in zuidoostelijke richting af. De Breelaan ter hoogte van Duinvermaak ligt circa 3,50 m boven NAP. Oostdorp, aan het eind van de Dorpsstraat, ligt ook nog altijd circa 0,50 m boven NAP. Het hemelwater vloeide in vroeger jaren dan ook op natuurlijke wijze in zuidoostelijke richting af en vormde duinrcllen en beekjes die uiteindelijk via de Rekere op het zeegat van de Zijpe loosden. Heden ten dage is dit bij het uitwateringssluisje aan de Sluislaan nog duidelijk te zien. Het water rond het Oude Hof wordt nog steeds gevoed door drangwater uit het duingebied. Achter het sluisje is het waterpeil van de Schermerboezem te zien waartoe ook het Noord-Hollands kanaal behoort. Dijken... De reconstructiekaart van 1300 nader beschouwend, is de Rekerdijk daarop oostelijk van de Rekere aangegeven. Dit is een deel van de Westfriese Omringdijk die West- Friesland tegen de invloeden van de zee moest beschermen. Ook westelijk langs het zeegat de Zijpe en de Rekere vanaf 'Pethem bi der Zipe' is een dijk te zien. In Bergen zou dit onder andere de Oudendijk (thans Schapenlaan), de Kerkedijk, de Baakmeerdijk en de Oosterdijk zijn, gevolgd door de Rekerdijk tot waar nu ongeveer de Friesebrug in Alkmaar ligt. De aanleg van dit dijkenstelsel, waarbij aan meer dan cén dorp bescherming werd geboden, was voor die tijd uniek te noemen. De dijk Bcrgcn-Alkmaar (circa 1196) kan daarom zonder overdrijving de eerste regionale waterkering in Noord-Holland worden genoemd. Laatstgenoemde dijk was tevens de enige directe verbindingsweg van Alkmaar naar Bergen, die vanaf de Oosterdijk via de Kogendijk naar het centrum voerde. Deze waterkeringen vrijwaarden het westelijk daarachter liggende land van overstromingen. Door middel van uitwateringssluisjes kon het hemelwater, ook vanuit het duingebied, bij laag water in de Rekere worden geloosd. Aangenomen mag worden dat al deze dijken zijn ontstaan door het verbinden van de vele in de loop der jaren, onder leiding of pressie van kerkelijke of wereldse heersers, opgeworpen dijkjes van de grondeigenaren langs de Rekere. Wanneer de dijken of dijkdelen rond Bergen zijn aangelegd en zodoende de diverse polders zijn ontstaan, is niet te achterhalen. Mogelijk was het Zakendijkje door het Zuycrvcn een eerste poging hier droge voeten te houden en verbinding te zoeken met de bewoners van de noordelijk daarvan gelegen gecstruggen Zanegeest en de Baakmeergeest. De thans zo genoemde Kerkedijk is ook al enige eeuwen de verbinding van deze geestruggen met de bescheiden dorpskern. Deze dijk sloot tevens aan op de eerder genoemde Oudendijk en omsluit het Oudburgerland, wat thans het westelijk deel van de Oudburgerpolder is. Met de Baakmeerdijk, de Oosterdijk en de Kogendijk is het Zuyerven geheel bedijkt en is de Zuurvenspolder een feit. Ter nadere beteugeling van de Rekere is de Klaassen en Evendijk aangebracht, waarmede tevens de Oudburgerpolder in oostelijke richting is vergroot Detail uit kaart Holland's Noorderkwartier in 1300, uitgave van het Hoogheemraadschap Noordholiands Noorderkwartier, 1982. w? OCHE CaWnghe jr j Pethem hi der Zipe Pethem -Hondsbos Pethem in IZoImerhdn

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 5