INTERVIEW MET JO LAAN Het polderhuis aan de Bergerweg in 2005. Rechts achter het machinegebouw/gemaal op de kolk van de vroegere 'dikke molen'. (Foto auteur) flink op de dijk tekeer gaan, kan dat geen kwaad?' Natuurlijkzegt Jo, die dat ook al gezien had, 'officieel mogen er helemaal geen dieren op de dijk lopen. De controle op dit soort zaken is absoluut minder geworden en daar moeten we toch voor uitkijken, want achter die dijk zit het hele Alkmaardermeer. 'De kranten staan tegenwoordig vol verontrustende berichten over de dijken en het onderhoud ervan, is de oud-dijkgraaf het met deze berichten eens?' 'Ik zie geen acuut gevaar, maar men moet wel degelijk heel alert blijven. Bij extreme weersomstandigheden moeten de dijken het ook houden. Het regent meer en de zeespiegel stijgt, dat zal in de toekomst zeker tot problemen leiden. Men probeert dat op korte termijn op te lossen door stukken landbouwgrond bij hoog water weer onder te laten lopen; bijvoorbeeld bij de grote rivieren, de Beerse overlaat. Maar ook in Noord- Holland denkt men er aan stukken polder, die met bewoond worden, in geval van noodweer onder te laten lopen. We gaan een beetje terug naar vroeger, toen in de winter grote delen van de polder onder water werden gezet. Het wordt voor de gemalen bij IJmuiden en Den Helder ook steeds moeilijker het overtollige water uit de polders te lozen, bij extreem grote regenval is dat nu al een probleem. Afdoende maatregelen worden pas genomen na een ramp is mijn ervaring. Na een dijkdoorbraak in de Zuiderzee kwam de Afsluitdijk en over de maatregelen na de ramp in Zeeland N. P. KOKKES, BERGEN (N. H.) Handel in Binnen- en Buitenlandseh Fruit Aardappelen, Viseh en Groenten. NOTA.» &J3chjch, f/ - 7" van N P. KOKKES M *7 y> At. (C ZA -£ <4 Al&A j S* 1 <-*- -io Azt.iL.z4 y-y 'ufo. hoef ik natuurlijk niets te zeggen. We leven met heel veel mensen op een kwetsbaar stukje grond en moeten onze ogen daar wel voor open houden. Wat waren polderzaken in vroeger jaren dan nog eenvoudig. Kort geleden is het polderhuis aan het begin van de Bergerweg verkocht. Bij het opknappen daarvan werd in het dakbeschot een compleet polderarchief uit het jaar 1919 aangetroffen. Leuke lectuur met facturen waarin elke schroef of bout door molenmaker Rampen nog apart in rekening werd gebracht. Er wordt uitgebreid verslag gedaan over het vervoer van een tweedehands molenwiek van Zaandam naar Bergen en dan is er ook nog de nota van N.P. Kokkcs voor de in 1919 door het polderbestuur bestelde aardappelen, groenten en fruit (voldaan 2 Januari 1920!) ten behoeve van de schouwmaaltijden. Stevige Hollandse kost zo te zien, maar wel overgoten met heerlijke Franse wijn en voor de heren polderbestuurders na het diner natuurlijk een dikke sigaar. Maar ja, ook dat is, net als een dijkgraaf voor de Bergermeer, verleden tijd.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 45