.EN OVER VROEGER Het polderbestuur van de Bergermeer in januari 1977. Zittend vlnr. C.G. Langendijk, heemraad; W. Boon, secretaris-penningmeester; J.P. Laan, dijkgraaf; J. Bak, heemraad; D.J. van Til, heemraad. Staand vlnr: C. Bloetjes, hoofdingeland; J. Veenhuysen, hoofdingeland; KJ. de Jonge, hoofdingeland; P.J. Bruin, heemraad; C. Kaandorp, hoofdingeland; B. Kruk, molenaar; K. de Waard, hoofdingeland; A. Wezel, machinist; C. Dekker, hoofdingeland. (Foto auteur) waterschap ontstond was ik dus dijkgraaf af maar werd ik ambtenaar bij het nieuwe waterschap. Tot mijn VUT in 1990 was ik er hoofd Financiën en Personeelszaken. Op 1 januari 2003 is het grote waterschapHoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier opgericht, een democratisch gekozen bestuursorgaan. Konden vroeger alleen inwoners die minstens één hectare grond hadden tol hel polderbestuur toetreden, nu mag iedereen die in het gebied van het waterschap woont en belasting betaalt, zich daarvoor opgeven. Dit berust op de fraaie democratische gedachte dat iedere inwoner, die mee moet betalen aan het waterbeheer, inspraak dient te hebben. Soms zijn de, op zich mooie gedachten, wel erg ver doorgevoerd; zo moeten de inwoners nu stemmen op, voor hen, totaal onbekende kandidaten. Gevolg is dat de kundigheid over hel beheer van de polders vooral bij de technische dienst is komen te liggen, wel begrijpelijk, want er is tegenwoordig veel professionele kennis bij nodig. Maar grootschaligheid heeft ook zijn nadelen, vind ik. Vroeger letten de boeren goed op hun eigen stukje dijk en hielden de molenaars de waterstand goed in de gaten. liet gebeurde dat ik 's nachts uit bed werd gebeld omdat er direct maatregelen genomen moesten worden, nu gaat alles via meerdere kanalen en duren beslissingen langer. Er is een zorgelijke ontwikkeling gaande, waarbij de meeste boeren in de polder geen opvolger meer hebben. De kinderen hebben geen zin meer in het keiharde werken, bovendien zien ze in Holland weinig toekomst voor het boerenbedrijf. Als boer heb je tegenwoordig, door alle Europese regels, kantoor aan huis. Melkquota en milieu heffingen; er is een hoop arbeidsintensief werk bij gekomen. Voor mij is een goeie boer toch een beetje een idealist, iemand die geniet van zijn vee en hel landschap, elke ochtend - weer of geen weer - heel vroeg op. Dat kunnen weinig jongeren nog opbrengen. Ik vraag hem of hij persoonlijk contact met de boeren en andere inwoners van de polder had. Jazekerzo kan ik me herinneren dat een boer mij in paniek opbelde. Hij had water door de dijk zien sijpelen, daar had een mol een gang doorheen gegraven en dat kan inderdaad het begin van heel veel ellende zijn. 'Dus het verhaal van Hansje Brinkers is zo onwaarschijnlijk niet?' 'Nee, een konijn of een stelletje jonge runderen is genoeg om een dijk zó te beschadigen dat er ongelukken gebeuren. Vroeger werd er vier keer per jaar schouw gehouden. De boeren, molenaars en andere inwoners kregen in het voor- en najaar bezoek. Dan werd vooral gecontroleerd of de sloten, die het water af moeten voeren, goed schoongemaakt waren. De dijken werden twee keer per jaar gecontroleerd. Nu wonen er mensen in de polder die nog nooit van een sloot schoonmaken hebben gehoord en boos zijn als het Hoogheemraadschap z.e erop aanspreekt. 'Het is mij op mijn fietstocht naar de Groeneweg opgevallen, dat een aantal paarden, naast het oude terrein van Anema

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 44