Voorzittershamer Bergermeer, in 1932 eigenhandig door Jacob van Reenen gedraaid en aan het bestuur aangeboden. (Foto: collectie Het Sterkenhuis) Twee bokalen van de Bergermeer, aanwezig in het Bergens museum Het Sterkenhuis. Rechts de hensbeker of gildebeker. Vroeger werd ieder nieuw verkozen lid van het polderbestuur met een dronk uit dit glas in zijn functie ingewijd. Rond het wapenschild van de 'Heerlijkheit van Bergen' staan de namen gegraveerd van dijkgraaf, secretaris en heemraden. Op de achterzijde is een binnenkruier met scheprad afgebeeld, malende met volle zeilen. De bokaal is gedateerd 16 augustus 1776. (Foto: collectie Het Sterkenhuis) van oud-dijkgraven, die elk jaar een kerstdiner en een toepasselijke excursie organiseert. Dit jaar zijn we bijvoorbeeld mei een bus naar de dijkverzakking bij Wilnis geweest; we zijn allemaal erg geïnteresseerd in de nieuwe ontwikkelingen rond het waterbeheer. Er zijn nog zo'n 25 a 30 leden, maar we worden allemaal een dagje ouder, tja, over een aantal jaren zal de vereniging wel worden opgeheven. Ik vraag Jo naar bijzondere polderzaken die hij als dijkgraaf heeft meegemaakt. 'Toen ik dijkgraaf werd speelde al een verzoek van Amoco om in de Bergermeer naar gas te boren. Na veel discussie hebben wc uiteindelijk vijf hectare aan ze verpacht. Het was een ingewikkelde kwestie; zou de installatie niet te veel lawaai overlast veroorzaken en zou het niet erg lelijk in onze mooie polder staan Amoco wilde rond de installatie een bos planten om deze aan hel oog te onttrekken. Dat hebben wij, in het belang van de weidevogels er waren toen nog kemphanen!), met toegestaan. Wij stelden voor om de installatie een schutkleur te geven, dat is uiteindelijk ook gebeurd, 'Werd er ook gesproken over eventuele verzakking van de grond en mogelijke aardschokken die dat tot gevolg zou kunnen hebben?' 'Nee, want het gas wordt op 2300 meter diepte uit zandsteen gewonnen; er ontstaan dus geen holtes in de bodem en de trillingen die wij soms voelen zijn tamelijk ongevaarlijk. Verder speelde in 1970 de restauratie van de Viaanse molen en hadden we het al druk met de voorbereidingen voor het opheffen van het Waterschap en de bestuur se enheid Bergermeer in het grote Waterschap Het Lange Rond, 'De Bergermeer was vóór 1563 een grote plas water met wat kleine eilandjes erin, waar al wat veeteelt werd bedreven. De Heer van Bergen, dat was in die tijd Hendrik van Brederode, liet het meer tussen 1563 en 1566 bedijken en droogmalen, niet vermoedend dat het vier jaar later bij de Allerheiligenvloed al weer onder water kwam te staan. Dat kwam de geuzen in die tijd echter uitstekend uit, daar de Spanjaarden op die manier wel erg natte voelen kregen. Na de 'Alkmaarse Victorie' moest men dus weer opnieuw beginnen; waarbij de financiers zeker geen victorie kraaiden. In 1578 kon de grond pas worden verpacht; de Bergense schout, die in dienst was van de Heer van Bergen, werd de eerste dijkgraaf. Vanaf het midden van de 19' eeuw is de Provincie het toezichthoudend orgaan; zij heeft dan ook het samengaan van al die kleine waterschappen ter hand genomen. Het beheren van de waterhuishouding is in Nederland zo'n ingewikkelde zaak geworden, dat het wel in groter verband moest worden aangepakt. Ging het in vroeger tijden vooral om de waterstand en de zorg voor molens, sloten en dijken in het belang van de boeren en andere inwoners van de polder, nu spelen de kwaliteit van het water en allerlei milieurichtlijnen ook een rol. Toen in 1977 het nieuwe grote

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 43