'VER VROEGER Interview met de heer J.R Laan, laatste dijkgraaf van de Bergermeer De Bergerweg omstreeks 1915. Links het tolhuis, midden de 'dikke molen' en rechts het polderhuis. (Foto collectie Piet Mooij) MARIJKE KIRPEIMSTEIJN m ijn eerste vraag is natuurlijk: 'Hoe word je dijkgraaf?' 'Ik werd in 1970 gevraagd om als bestuurslid in bet polder bestuur zitting te nemen, maar werd enkele dagen later, tot mijn grote verrassing, door de hoofdingelanden bet dagelijks bestuur) tot dijkgraaf gekozen. Naast de functie van dijkgraaf bleef ik gewoon als administrateur bij een Amsterdams verzekeringsbedrijf werken, maar zat ook zo'n vier maal per jaar het dagelijks bestuur van de Bergermeerpolder voor, dat toen uit elf leden bestond. Daarnaast was er twee maal per jaar een vergadering met de hoofdingelanden, waarbij het vooral om de financiën van de polder ging. Ik was volledig op de hoogte van wat er in de polder gebeurde en kende ook iedereen uit de Bergermeer goed. Na zeven jaar, per 1 januari 1977, werden echter 27 kleine waterschappen samengevoegd in Het Lange Rond en was ik dijkgraaf af Waarom ik voor de junctie gevraagd werd? Omdat men blijkbaar dacht dat ik verstand van het beheer van een polder zou hebben, vergaderingen zou kunnen voorzitten, maar vooral ook omdat ik het vertrouwen genoot van de boeren en andere ingelanden van de polder die ik bijna allemaal kende. De functie is niet geheel verdwenen, al zijn er heel weinig dijkgraven meer, zo is nu mevrouw Monique de Vries dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier. Het zou ook jammer zijn als zo'n mooie oud- Nederlandse benaming verloren ging. Dijkgraaf daar kun je je toch van alles bij voorstellen? Er bestaat nog een vereniging Het polderbestuur voor het polderhuis aan de Bergerweg, 31 oktober 1966. Achtste van links Jan Laan, toen dijkgraaf van de Bergermeer. Links machinist A. Wezei en zijn vrouw l\l. Wezel-Laan. (Foto collectie Piet Mooij) In een mooi oud huis aan de Groeneweg woont Jo Laan, aan de rand van de Bergermeer, met weids uitzicht zowel naar het noorden als naar het zuiden. Hij is vergroeid met zijn polder waar al lang geleden overgrootvader Dirk en later grootvader Jan Laan de tol op de Bergerweg pachtten en waar vader Jan ook al dijkgraaf van de Bergermeer was.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 42