ZANEGEEST van de Schapcnlaan, op de kaart van Blaeu Klaassend ijk, verheelt aan de Oudedijk, omstreeks 1250 tot stand kwam. Mogelijk was het pas toen noodzakelijk dit gedeelte op de zandgrens aan te passen. Het Rekerwed lag immers wel naast de deur. Het Rekerwed zelf tenslotte werd pas in 1531 ingepolderd gelijk met het ontstaan van de Koedijkervaart. Waterhuishoudkundige factoren bepaalden de indeling van het Rekerwed. Van zuid naar noord werden dat de Zuidcr-, Midden- en Noorder- Rekerpoldcr met in het noorden de Mangelpolder. De bij deze polders behorende molens worden uitvoerig beschreven in het door Diederik Aten geschreven artikel Alle winters onder waetter, elders in dit blad. Na het tot stand komen van de bedijking rond Zanegcest kon de gemeenschap van het buurtschap zich veiliger voelen. Zij verkavelde opnieuw de csgrond en liet het aansluiten op de inrichting van de Oudburgcrpoldcr. Echte bekendheid kreeg Zancgeest pas toen de zee andermaal liet merken hoe betrekkelijk veiligheid was. De Sint Elisabethsvloed sloeg in 1421 vernietigend toe, vooral in de Zijpe. Petten verdronk en kerkelijke attributen spoelden aan op het Zakcdijkje. Een mirakel, want het zeewater uit een aangespoeld hostiekistje zou na enige tijd geronnen bloed geworden zijn. Reden om uit dankbaarheid een kapel op Zancgeest te bouwen, die in de eerste helft van de zeventiende eeuw gesloopt werd. Wat nu rest is het Kapellaantje, een graspad tussen de toenmalige Oosterdijk, nu Kerkedijk, en de Klaassendijk bij het haventje, nu Schapcnlaan. Tot in de vorige eeuw vonden er in Zancgeest nog processies plaats. Hoe het er in Zanegeest vóór de kaart van Blaeu precies uitzag is niet bekend, maar veel van wat we op deze kaart zien is gelukkig nog aanwezig-en af te lezen. Zo ligt het Enkepad nog naast de enken, zij het nu door prikkeldraad gescheiden. Maar de voormalige omheiningmethode in de vorm van wallen en meidoornheggen is nog terug te vinden. Elet wegenpatroon is vrijwel ongewijzigd. Aan de westkant ligt nog steeds de Westerweg die op de kaart van Blaeu voor het Enkepad, nu Oude Nattewcg, langs liep en aansloot waar de Oosterwcg en Baakmeerdijk samen kwamen. Van de oorspronkelijke behuizing weten we niets, wel is het open karakter gelukkig bewaard gebleven en is de verstedelijking slechts doorgedrongen tot de Westerweg. Enkele monumentale stolpboerderijen geven nog steeds een eigen accent aan Zanegcest. Stolpboerderij van A.G. Schouten, Baakmeerdijk 2. De boerderij werd gebouwd in 1861 in opdracht van Jacob Schouten. (Foto collectie Piet Mooij) Kortom Zanegeest is echt uniek en bestaat vooral bij de gratie van haar vrije ligging. Van alle kanten behoort men dit voormalige eiland over een open ruimte te kunnen blijven zien. Zanegeest leeft bij de mensen en in alle toonaarden wordt het beschreven in talrijke publicaties en boeken. De stichting Behoud Oud Zanegeest deed uitvoerig actiewerk tot het behoud van deze mooie plek. De Historische Vereniging Bergen schenkt veel aandacht aan Zanegeest door middel van publicaties, excursies en andere evenementen. Kennis verrijkt en geeft inzicht. Er liggen over onze eigen geschiedenis nog tastbare bewijzen en kenmerken. Zij moeten echter wel afleesbaar blijven voor de in aantal toenemende belangstellenden. Literatuur Atlas van Nederland, deel 2, Bewoningsgeschiedenis. 's Gravenhage 1984 J.H.F. Bloemers, LP. Louwe Kooijmans, H. Sarfatij, Verleden Land. Archeologische opgravingen in Nederland, Amsterdam 1981 Herman Lambooij, Getekend Land. Nieuwe beelden van Hollands Noorderkwartier, Alkmaar 1987. Piet Mooy, Henk Jellema en Alphons F.J. Leysen, Oude foto's van Bergen, Schoort, 1972 Arie Schermer, Bewonings- sporen in het onderstoven Schoorlse kustgebied, in Westerheem, Bergen 2000 Verdwenen dijken verdwijnen. Uitgave Provinciaal Bestuur Noord-Holland 1993 J. Westenberg, Kennemer dijk- geschiedenis. Amsterdam 1974 Frits David Zeiler, Hoog en Vrij. SchoorI 1986

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 41