Verbindingspad Schapenlaan/Baakmeerdijk. (Foto Piet Mooij) Westerweg halverwege. (Foto collectie Piet Mooij) De Groenedijk in oostelijke richting. (Foto collectie Piet Mooij) Eind van de Kerkedïjk. Langs de weg de kenmerkende meidoornwallen. (Foto collectie Piet Mooij) eeuw en in de eerste helft van de 13e eeuw de beteugeling van de Rekere rond Zancgeest een feit was, kwam er voor het eerst een verbinding met Aagtdorp tot stand. Het dijkenpatroon is nu nog volledig aanwezig Op de kaart van Blaeu zien we dit stelsel onder namen die later nogal eens werden gewijzigd. Wij zullen deze namen verder in de hedendaagse spelling volgen. De eerste dijken rond Zanegeest werden aangelegd langs hoge gronden of kwamen daar op uit. Op de topografische kaart van nu kunnen we dit aan de hand van de 0 meterlijn goed zien. Dijken die op hoge gronden eindigden werden verlengd tot doorgaande routes. Het Wiertdijkje, de Nesdijk en het Veerdijkje, alle laat twaalfde eeuw, sloten aan op een zandrug, later de Kogendijk. Het middenstuk droeg de naam Zuurvensdijk en het laatste stuk heette Halleweg. De gehele Kogendijk aansluitend op de dijk naar Alkmaar dateerde uit circa 1212 en werd wel de Dijk Alkmaar Bergen genoemd. Het Zakedijkje (circa 1235) moet een aansluiting op de Kogendijk gekend hebben. Koog betekent overigens buitendijks land. Hoewel al aan het eind van de twaalfde eeuw de Doodweg, of het Kerkepad, nu Kerkedijk, verhoogd werd, maar pas in ca 1250 de Oosterdijk tot stand kwam, ligt de inpoldering van het Zuiderveen daar ergens tussenin. Wel zal het water dat van de hoge gronden oostwaarts stroomde via een beek, nu de Molensloot, enige overlast veroorzaakt hebben. Heden ten dage is er bij langdurige regenval, aan de Westerweg nog een heuse beek actief. De Baakmeerdijk is waarschijnlijk een voorziening op de Baakmeergeest, de oostelijke uitloper van Zanegeest. Met dit dijkensysteem was al veel water buitengesloten. Aan het einde van de twaalfde eeuw begon men aan de noordkant van Zanegeest met de aanleg van de Hooidijk, nu Schapenlaan. Deze dijk sloot aan op de hoge geestgronden van Aagtdorp zoals eerder gezegd. Op de kaart van Blaeu aangegeven als Klaassendijk en Oudedijk, Hiermee was de 'oningepolderde' Oudburgerpolder een feit. Vervolgens werd rond 1235 de Groenedijk en de Evendijk aangelegd. De Groenedijk is de enige grasdijk (met gras begroeide dijk) in dit gebied. Toen omstreeks 1250 de Klaassendijk zoals wij die nu kennen, tot stand kwam gelijk met de Evendijk die aansluiting vond bij de Schoorlse dam uit de twaalfde eeuw, was het Rekerwed een betrekkelijk smalle strook die begon bij de Kogendijk en doorliep tot in Schoor!. Merkwaardig is dat het beginstukje

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 40