Polders rond Bergen Zoals u weet beoogt de redactie van de Historische Vereniging 5 Bergen NH om, naast het verzorgen van halfjaarlijkse Kronieken, u met enige regelmaat een themanummer aan te bieden. z Inmiddels zijn in de voorgaande themanummers vijf onderwerpen 0 aan de orde geweest: 'Bergen '40-'45', 'Bergen aan Zee 90 jaar', 3 'Bergen rond 1900', 'Bergen in de Bataafs-Franse tijd 1795 - 1813' z en 'De Rustende Jager'. Het is de redactie dan ook een genoegen om u thans het zesde themanummer te presenteren met als onderwerp de polders rond ons dorp. Was het vorige themanummer 'De Rustende Jager' nog voorzien van de ondertitel ...'in en uit het hart van Bergen', in het voor u liggende nummer is er in zekere zin sprake van het omgekeerde. Nu is niet de kern van ons dorp het aandachts gebied, maar meer de omgeving van ons dorp: de vele polders en poldertjes die Bergen omringen. En met die 'polders' worden dan de delen van Bergens grondgebied bedoeld die al eeuwen kunstmatig drooggehouden worden om benut te kunnen worden, iets wat bewoners van de hogere gedeelten van Bergen zich misschien niet altijd realiseren. Aanleiding tot een themanummer kan zijn, dat er bij de redactie artikelen binnenkomen waarvan de onderwerpen elkaar in mindere of meerdere mate raken. Dat was ook het geval met diverse opstellen over de lagere gedeelten rondom Bergen. Zo ontstond het idee om die artikelen uit te breiden en tot een groter geheel te bundelen. Zo is dan het onderwerp van dit zesde themanummer 'Polders rond Bergen' geworden. De Bergense buitengebieden kennen een lange geschiedenis en daarvan schetsen drie auteurs en een geïnterviewde polderbestuurder in dit nummer een beeld, elk op eigen wijze. In 'Polders rond Bergen' schrijft Ru Waalewijn over de 'eeuwige' strijd tegen het water en vraagt zich af welke Bergense bewoners bij een dijkdoorbraak nog 'droge voeten' zouden houden. Diederik Aten, waterschapshistoricus van het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier, schetst in 'Alle winters onder waetter' de geschiedenis op hoofdlijnen van de Bergense polders. Een boeiend verhaal dat een goed beeld geeft van het reilen en zeilen van de Bergense waterstaat door de eeuwen heen. In zijn tweede artikel, 'Varen naar Bergen' geeft hij een schets van de bemoeienissen van burgemeester Van Reenen, tevens polderbestuurder, met het vaarwater Schermersloot in het begin van de 20e eeuw. Bovendien heeft Diederik Aten, autoriteit op het gebied van de Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis, op ons verzoek de inhoud van dit themanummer op doublures en feitelijkheden doorgenomen en waar nodig aangepast. Wij zijn hem daarvoor zeer erkentelijk. ArieTamis, auteur van het artikel 'Zanegeest', gaat diep in op de ontstaansvorming van die buurtschap en pleit voor behoud van dit unieke landschap. Marijke Kirpensteijn interviewde tenslotte de laatste dijkgraaf van de Bergermeer, Jo Laan, en sluit daarmee dit themanummer over de polders rond Bergen af. De redactie

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 3