ZANEGEEST Detail uit de kaart van Blaeu, 1662 om met hun 'monnikenwerk' te beginnen. Zij legden tussen 1091 en 1143 de Zanddijk aan, iets dat al tot een conflict met de Castricummers leidde. Immers, droge voeten voor de één betekent natte voeten voor de ander. Een conflict, als eerste in successie want ook nu hebben we dat conflict nog steeds niet opgelost. Boeren en monniken hebben ongelooflijk veel werk verzet. Later gebeurde dat door kerkelijke en wereldlijke krachten tezamen. Dit duurde tot de graven van Holland hun gezag in 1289 wisten te vestigen en de supervisie over de waterhuishouding overnamen. Een nieuw probleem dat zich vervolgens voordeed, was de overlast van het vele kwelwater uit de jonge hoog opgestoven duinen. Er moest nog heel wat werk verzet worden om de waterhuishouding op orde te krijgen. Dijken Veel dijken en dijkjes verdwenen. De zee verzwolg ze of de mens brak ze af om al of niet het materiaal elders te gebruiken. Zelfs onze majestueuze Hondsbossche Zeewering is niet meer oorspronkelijk, maar het resultaat van een reeks inlaagdijken en werd pas eind achttiende eeuw op het huidige tracé geconsolideerd. De vele kleine dijkjes rond Zanegeest zijn evenwel goed bewaard gebleven. Aanvankelijk misschien wat hoger, maar nadat zij hun waterkerende functie verloren en uitsluitend nog als polderweggetjcs dienstdeden, is er wellicht afgevlakt of zijn ze ingeklonken. Het prille begin van deze dijkjes langs hoge gronden en vloedlijnen is niet meer van het landschap af te lezen. Maar zoals zij er nu bijliggen is het logisch te denken dat bij de opbouw gebruik werd gemaakt van de grond naast het tracé. Ook elders zien wij sloten en vaarten langs dijken. Waar deze parallelliggendc sloten breed genoeg waren, deden zij niet alleen dienst binnen de waterhuishouding, maar vervingen soms ook de teloorgegane vaarroutes die sommige meren boden. De bereikbaarheid verliep via z.g. veersloten. Zie ook het artikel over Westdorp van Pieter Hoogcarspcl in de Kroniek van april 2004. Hoewel Zanegeest niet groot en geen kerkdorp was, nam het in de late middeleeuwen als buurtschap kennelijk wel een belangrijke plaats in. Van cruciaal belang was toen, maar ook later nog, de transportmogelijkhcid. Aanvankelijk voornamelijk nog over water. Toen in de loop van de 12c

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 39