cm Het zeegat van Bergen. Kaartje uit Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906, Schoorl 1981. (Met toestem ming van mevrouw dr. S. Jelgersma) Urn van inheems aardewerk, omstreeks 1e eeuw na Chr. De urn is gevonden nabij de Oosterdijk. (Collectie Gemeentemuseum Het Sterkenhuis) strandzand bedekt met Oud duinzand landwaardse begrenzing Jong duinzand Oud- en Jong duinzand uitgesleten oerbedding waardoor het vele water vanaf de hoge gronden een uitweg vond naar het lage Noord-Nederlands bekken. Toen de stijgende Noordzee het gat overnam keerde letterlijk het tij. De stroomrichting veranderde en de zee voedde lange tijd het West-Friese Waddengebied. Ook het estuarium werd met bezinksel gevuld en uiteindelijk sloot het zeegat zichzelf af. Dit was een ontwikkeling die zich afspeelde tussen 8000 en 2500 jaar geleden, waarbij misschien een restgeul nog wel dienst deed en de zee soms door haar eigen barricade brak. Bij zo'n laatste gebeurtenis ergens tussen 2750 en 2500 jaar geleden werd mogelijk de laatste hand gelegd aan het in verschillende fasen opgeworpen gelobde haakwallen- complex dat tijdens het open zeegat was ontstaan, een proces waarbij zuidwaartse kustdrift zanden in oostelijke richting afzette en waarbij dc wind dc rest deed. Geomorfo- logisch is dc landgerichte uitwaaiering van oeverwallen met tussenliggende laagten uniek en in het betrekkelijk open landschap nog goed waar te nemen. Uniek is eveneens het buurtschap Zancgcest dat op deze wal zo goed tot zijn recht komt. Van dc vier buurtschappen rond het kerkdorp neemt het daarom een bijzondere plaats in. Het is echter de vraag hoe de eerste bewoners van Zanegeest in verhouding stonden tot de overige bewoners op het Bergens Plateau. De geschreven geschiedenis laat Bergen beginnen in het jaar 960 omdat zij op een goederenlijst voorkomt van de Sint Maartens- of Domkerk van Utrecht uit dat jaar, terwijl iedereen begrijpt dat er al veel eerder mensen rondliepen in het pré Bergense. Ten oosten van Zanegeest op de Baakmeergeest bij de Oosterdijk duidt dc vondst van inheemse aardenwerk potten op de ouderdom van een eeuw na Chr. Archeologische vondsten op veenresten en humeuze lagen aan de kust dateren van 1000 tot 600 jaar geleden. Dat is wel dicht bij de Baakmeergeestdatcring. Intrigerende vragen dringen zich op, vooral omdat veel sporen in zee verdwenen tijdens regressie en later bij de jonge duinvorming tussen het jaar duizend en negentienhonderd onderstoven raakten. Hoge gronden Op zich moeten de hoge gronden zoals bij Zanegeest goed bewoonbaar zijn geweest,

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 37