ALLE WINTERS ONDER WAETTER Verantwoording Deze bijdrage is gebaseerd op de inleidingen over de geschiedenis van de Bergense polders, de Vereeniging van Polders en Oningepolderde Landen onder Bergen, de Vier Gecombineerde Polders en Het Waterschap Bergen opgenomen in de inventarissen van de archieven van de genoemde waterschapjes. De inleidingen zijn voorzien van een notenapparaat met verwijzingen naar de beschikbare literatuur en archivalia. Zowel de inventarissen als de archieven zijn ter inzage bij het Regionaal Archief Alkmaar. stelde. De vrijblijvendheid ging overboord en in maart 1963 werd uit een artikel in het blad Waterschapsbelangen duidelijk dat er bij GS werd gedacht over concentratie van de Bergense polders. Men besefte heel goed dat er nu geen ontkomen meer aan was. Op 1 oktober 1964 belegde de Vereeniging van Polders en oningepolderde Landen een vergadering van alle polderbesturen. Zij besloten zelf maar GS te verzoeken om concentratie van de zeven polders en de Vereeniging te bevorderen. Op 1 januari 1966 gingen de polders tenslotte samen in het nieuwe Waterschap Bergen. Dit nam ook de taken van de Vereeniging over. Op 16 december 1965 stonden alle polderbestuurders met hun echtgenoten en het personeel tijdens een feestavond in een café in Bergen stil bij het naderende einde. Daar werd meteen afscheid genomen van de voorzitter van de Vereeniging, de heer A. Jonker. Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd kon hij niet door in het bestuur van het Waterschap Bergen. Burgemeester J. de Ruiter bood Jonker namens de polderbesturen een wandelstok voorzien van inscriptie aan. Het nieuwe Waterschap Bergen was geen lang leven beschoren. In 1969 kwamen GS met een nieuwe nota over de waterschapsconcentratie. Het fusiecriterium van 1947 - gemeenschappelijke belangen - werd losgelaten. Dit stond de vorming van grote en slagvaardige waterschappen in de weg. Voorgesteld werd onder andere de oprichting van een nieuw waterschap dat de hele duinkant besloeg. In het voorjaar van 1972 bleek dat GS tot nog grotere verbanden wilden komen. Op 1 januari 1977 ging het Waterschap Bergen samen met de andere waterschappen tussen het Noordzeekanaal, de Zaan en dc Hondsbossche Zeewering op in het nieuwe Waterschap Het Lange Rond. Dit maakte precies een kwart eeuw vol. Na de viering van het 25 jarig bestaan in 2002 fuseerde het op 1 januari 2003 met de andere vijf waterschappen in de regio ten noorden van het Noordzeekanaal tot het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier. Dat is nu verantwoordelijk voor het waterbeheer in Bergen en omgeving. Als onafhankelijke organisaties zijn dc Bergense polders dus nu al weer 40 jaar geschiedenis. Maar als waterstaatkundige eenheden bestaan ze nog. Gelukkig sieren ook nog steeds drie oude watermolens het Bergense polderland. Het zijn stuk voor stuk Rijksmonumenten. Dc Philisteinse molen is nu weer geheel maalvaardig, de Damlandermolen is dat helaas niet. Het voortbestaan van de Sluismolen hing in 2001 even aan een zijden draadje toen deze in de nacht van 16 op 17 november afbrandde. Gelukkig bleek restauratie mogelijk en Waterschap Het Lange Rond begon hier voortvarend mee. Ook werden verschillende acties georganiseerd om dc molen weer met een scheprad uit te rusten. Dit lukte en aan het einde van 2002 stond de molen er weer prachtig en maalvaardig bij. Er is inmiddels ook een start gemaakt met het verbeteren van de biotoop van de molen zodat deze beter in het landschap tot zijn recht komt. De plekken waar de molens van de Zuurvcnspolder, de Oudburgerpolder en de Zuider- en Midden-Rekerpolder stonden, zijn nog zonder moeite in het landschap terug te vinden. Wellicht zitten er nog restanten van de funderingen in de bodem. Langzamerhand kan zelfs het elektrische gemaal van de Vier Gecombineerde Polders aanspraak op dc status van monument maken. Dc goed geproportioneerde en onmiskenbaar onder architectuur gebouwde gemaalbehuizing was in 2005 precies 75 jaar oud en verdient die status ten volle.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 27