boekencollecties toch meer bij welvarende, in steden wonende mensen aangetroffen. Dat er buiten de steden mensen waren die meer boe ken bezaten dan een familiebijbel en wat psalm en liederenboeken was dus uitzonderlijk. Dit is dan ook de reden dat de boekencollectie van Cornelis Spruijt een onderzoek waard is. In het Regionaal Archief is verder niets meer over deze pachter Spruijt te vinden, iets wat mijn onderzoek aan de ene kant bemoeilijkt maar aan de andere kant ook een spannend aspect geeft. Want wat kan de boekencollectie van Cornelis Spruijt ons over zijn persoon vertel len? Als wij zijn boedel en dan met name zijn boekenbezit nader bekijken, kan het wellicht mogelijk zijn om deze langvergeten pachter enigszins een gezicht te geven. In dit artikel geef ik eerst een kort over zicht van de verspreiding van de boekdruk kunst aan het eind van de Middeleeuwen, en van de leescultuur in Nederland tot in de 18' eeuw. Daarna wil ik de collectie boeken van Cornelis Spruijt bekijken en op basis van zijn boekenbezit enigszins proberen te achterhalen wat voor iemand deze pachter geweest kan zijn. Ontwikkeling van het gedrukte woord tot in de 18' eeuw Tot het begin van de 15' eeuw werden teksten alleen handmatig gekopieerd. Deze tijdrovende bockenreproductie vond voornamelijk plaats door monniken in kloosters. In de loop van de eeuw werd duidelijk dat het trage handschrifte lijke kopiëren van teksten de vraag niet meer aankon. Er werd dan ook naar een methode gezocht die de boekproductie effectiever en minder tijdrovend kon maken. Deze methode werd rond 1450 in Mainz ontwikkeld door de Duitse edelsmid Johann Gutenberg. Door gebruik te maken van losse houten, later meta len letters, kon de tekst in een houten raam werk vastgezet worden. Daarna werd dit zetsel van inkt voorzien en vervolgens op papier geperst. Dit kon keer op keer herhaald worden, waardoor het mogelijk was veel exemplaren van een boek in een relatief korte tijd te drukken en te verhandelen. De boekdrukkunst verspreidde zich aldus snel door Europa. Tot 1585 werden verreweg de meeste boeken gedrukt in de Zuidelijke Nederlanden, wat nu België is. In dat jaar (in de beginperiode van de Tachtigjarige Oorlog) bezetten de Spanjaarden de stad Antwerpen, centrum van boekdrukkersactiviteit. Veel inwoners, waaronder ook veel boekdrukkers en -handelaren, vluchtten daarop naar de Noordelijke Nederlanden en vestigden zich daar in de steden, waaronder Alkmaar. Dit had tot gevolg dat de Republiek der Verenigde Nederlanden in één klap hét boekhandels centrum van Europa werd. Gedurende de 17' eeuw werden er alléén al in ons land meer boeken gedrukt dan in alle andere landen van Europa bij elkaar. Veel boeken die in andere landen verboden waren, konden in onze Republiek vrijelijk gedrukt en gelezen worden, ook boeken met politieke en religieuze inhoud. In veel van die in-ons-land-gedrukte boeken, werden opvattin gen verkondigd die illustratief waren voor de Verlichting, een culturele stroming, overge waaid uit Frankrijk. Kenmerkend voor de Verlichting was verzet tegen het gezag van tradities op het gebied van geloof, wetenschap en kunst. In plaats van deze eeuwenoude tradities, bracht de Verlichting het geloof in de menselijke geest als instrument om de wereld, waaronder de schepping, steeds beter te door gronden en te beheersen. Dat was een revolu tionair standpunt in die tijd. De Verlichting heeft zich eind 17', begin 18' eeuw door Europa kunnen verspreiden, doordat, als gezegd, boeken die in Frankrijk niet mochten worden uitgegeven, wel in Nederland gedrukt en in grote oplagen uitgegeven konden worden. Een voorbeeld van een in Frankrijk verboden auteur van de Verlichting is René Descartes, van wie ook in de boekenkist van Cornelis Spruijt twee boeken werden aangetroffen. •i/d fin» t y> /n 'VJ. J-V&rt a^t ,ü/t) "f'i ~y n J-VxX Laatste stuk uit de notariële akte, ondertekend door W.L. Ivangh, notaris, Geertje Cornelïsdr. en de getuigen Dirk van 't Loo en Jan Ivangh. (Foto: Regionaal Archief Alkmaar).

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 6