Van de redactie Voor u ligt de Bergense Kroniek, 12e jaargang, nr. 1, waaraan ook dit keer weer veel mensen enthousiast hebben bijgedragen. Kennelijk spreekt de geschiedenis van Bergen tot veler verbeelding, want over onderwerpen heeft de redactie geen klagen. Dat werpt de vraag op hoe al die artikelen in de loop van de tijd qua inhoud verdeeld zijn over de geschiedenis van Bergen. Op deze algemene vraag gaan we eerst kort in. Indeling van de artikelen in perioden leder artikel uit elke Kroniek beschrijft wel een bepaalde periode uit de Bergense geschiedenis. Maar hoe zijn de onderwerpen nu over die geschiedenis verdeeld? Voor een antwoord op die vraag delen we onze geschiedenis in drie perioden in: Periode 1: de tijd vóór 1795; Periode 2: de tijd van 1795 - 1918; Periode 3: de tijd van 1918 tot nu toe. Met deze drie-perioden-indeling gaan we alle artikelonderwerpen na en dan blijkt de verdeling gemiddeld uit te komen op 1:1:4, waarbij we over de recente periode natuurlijk het meest gepubliceerd hebben. Als constatering misschien niet verkeerd, maar de redactie heeft het bestuur gemeld voorkeur te hebben voor een verdeling 1:2:4, meer verhalen dus uit de 19e eeuw van Bergens geschiedenis. Dit pleit voor meer onderzoek in de archieven, waarvan er ook over deze periode nog vele op ontsluiting door de HVB liggen te wachten Het huidige nummer Wat de onderwerpen in deze Kroniek betreft: u treft een artikel aan van Kariin Sundsback: Een belezen heer in de Bergermeer, waarin zij een 18e eeuwse pachter en zijn merkwaardig boekenbezit beschrijft en aan die beschrijving een voorzichtige conclusie verbindt (periode 1). Het artikel Drek en Ier, waarin Ru Waalewijn aan de hand van een keur uit 1818, de milieuzorg uit vervlogen tijden behandelt (periode 2). Voorts staat deze Kroniek in het teken van verschillende herdenkingen (uit periode 3). Enerzijds de herdenking dat Nederland 60 jaar geleden door de Geallieerden bevrijd werd na een jarenlange bezetting. In dit kader leest u over de verwijdering van joodse inwoners uit Bergen tijdens die bezettingsperiode, van de hand van PeterTammes in deel 2 van zijn artikel Anti-joodse maatregelen in Bergen tijdens de Duitse bezetting. Eveneens in dit kader wijdt Jaap Kroon een artikel aan de militaire begraafplaats aan de Kerkedijk. Anderzijds schrijft Ron Wessels over een andersoortige herdenking. Als beheerder van het Gemeentelijk fotoarchief geeft hij in zijn artikel 25 Jaar fotoarchief gemeente Bergen een overzicht van wat dit archief bevat. Bovendien legt hij in het kort uit, hoe iedereen die dit wil, van dit beeldmateriaal gebruik kan maken. Huishoudelijke mededelingen Wisseling van taken Bert Veer geeft er na 11 jaar redactievoorzitterschap de voorkeur aan, zijn inzet voor de Kroniek meer te zoeken in hoofdredactionele zaken. Rein van der Sluijs heeft desgevraagd toegezegd, hem naar beste vermogen te vervangen. Wisseling van pagina De gegevens van de redactie zijn verhuisd van de eerste naar de laatste bladzijde. Alle wie's wat's en waar's van de HVB staan nu achterin op één pagina. Hopelijk beleeft de lezer evenveel genoegen bij het lezen van deze Kroniek als de redactie bij het samenstellen.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 4