4 u Bergense bakkersfamilie rond de eeuwwisseling m CORNELIS MODDER KZ.* Jan Vader. Grietje Bruin. De kerfstok van Jan Vader. (Foto: Collectie Het Sterkenhuis} Er wordt gevraagd een Broodbakkersknecht, tegen half April ot'1 Mei, bij J. VADER, Bergen, (202) UITBREIDING. De van ouds bekende Noord-Hollandsche Brood- en Beschuitbakkerij van den Heer J. Vader, Dorpsstraat A 156, zal worden uitgebreid met gene afdeeling Luxe-Bakkerij. De bakkerij van J. Vader aan de Dorpsstraat V.l.n.r.: Piet Broertjes (later visboer) C.J. Bol, Corrie Vader, Jan Vader, Grietje Vader- Bruin. Qjan Vader, geboren 16 maart 1864 in Koegras bij Den Helder, trouwde op 27 april 1890 met Grietje Bruin, dochter van Klaas en Cornelia Bruin, eigenaars van Duinvermaak. Na hun trouwen begonnen Jan en Grietje met de bakkerij. Jan Vader heeft in de beginperiode nog gebruik gemaakt van de 'kerfstok', een soort dikke liniaal, waarop door insnijdingen aangegeven werd hoeveel broden, graan, enz. de houder van de kerfstok bij een winkelier op krediet gekocht had. Om te controleren of alles eerlijk ging had de klant een contrakerfstok die precies dezelfde inkepingen had. De kerfstok van Jan Vader is opgenomen in de collectie van Het Sterkenhuis in Bergen. Omdat de kerfstok met contrakerfstok nooit bij één persoon bleef, is het uniek dat hij hier compleet is. Uit advertenties, waarvan er vele bewaard zijn gebleven, kunnen we opmaken hoe het ons bakkersechtpaar is vergaan. Jan Vader is begonnen met alleen broodbakken. Hij vraagt een broodbakkersknecht. Dat zal dan in de begintijd zijn geweest toen hij een brood- en beschuitbakkerij had, want een latere adverten tie vermeldt dat de 'Brood- en Beschuitbakkerij van den Heer J. Vader, Dorpsstraat A. 156, zal worden uitgebreid met eene afdeeling Luxe- Bakkerij.' En de zaken gaan goed. Er komt een mooie prijscourant waaruit blijkt dat ze een groot assortiment hebben. Ook de advertenties in de plaatselijke bladen verschijnen in een meer luxe uitvoering. Het echtpaar Vader-Bruin bleef niet alleen, dochter Cornelia (Corrie) werd op 11 april 1891 geboren. Toen zij verkering kreeg met Cornelis Meijer, zoon van Cornelis Meijer Joh.H.zn. en Elisabeth Spruit, zei vader Vader tegen zijn a.s. schoonzoon: 'Wil jij bakker worden, want jouw vader beeft al zoons genoeg in zijn scbilderszaak'. Cornelis wilde dat wel. Hij ging in de bakkerij werken en leerde daar het broodbakken. Op 22 april 1913 trouwden Cornelis Meijer en Cornelia Vader. Ze lieten

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 28