DE MILITAIRE BEGRAAFPLAATS AAN DE KERKED1JKTE BERGEN N.H. gesneuvelden naar Nederland en ook naar Bergen, terwijl in 1978 de veteranen van het 617 'Dambuster' squadron de graven bezochten van hun RAF medestrijders, onder wie de zeven bemanningsleden van de Dambuster-Lancastcr van H.M. Young. Zijn toestel kwam op de terugweg na de befaamde speciale aanval op de Ruhr- en Ederstuwdammen in zee terecht tussen Egmond en Bergen. Er groeiden vriendschapsbanden en dat mondde uit in een lange reeks bezoeken van andere RAF Squadron-associaties (o.a.106 Squadron). Reünies te Bergen werden georganiseerd. Eerst door diverse comités en vanaf 1984 door de stichting 'Remembrancc and Friendship Bergen NH 1939-1945'. In het Stiltecentrum van de Algemene Begraafplaats staat een vitrine van de Stichting met souvenirs, foto's, squadron-emblemen en andere voorwerpen die herinneren aan bezoeken van collega's en familie leden. Betrokken Bergenaren brachten vele malen tegenbezoeken aan reünies in Engeland. Heel wat vriendschappen zijn nog steeds zeer hecht. Het huidige ereveld Nu liggen er 258 graven van vliegers en zeelieden op de militaire begraafplaats: 192 Britse - waarvan 33 onbekenden; 38 Canadese - waarvan 1 onbekende; 7 Australische; 7 Nieuw-Zeelandse; 13 Poolse; 1 Tsjechische. De grafstenen zijn de stille getuigen van verschrikkingen in de jaren 1940-1945. Bij elke steen behoort een indringend verhaal dat in een klein aantal gevallen geheel of ten dele bekend is maar anderzijds nooit verteld zal worden. Op een groot aantal begraafplaatsen ter wereld staat, net als in Bergen aangegeven 'Their name liveth for evermore'. Het Bergense, altijd schitterend onderhouden, ereveld is in feite te beschouwen als één monument dat blijvend aan onze zorgen is toevertrouwd. Nog steeds overheerst dankbaarheid en bewondering. N B. Zestig jaar na de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog wordt aan de her denking hiervan een extra accent gegeven door middel van een tentoonstelling over de historie van Bergen en Bergen aan Zee gedurende de oorlogsjaren. Van 29 april t/m 5 mei a.s. is die te bezichtigen in de Emmazaal van het Witte Kerkje, Dokter van Peltlaan 315 Cl De tentoonstelling wordt georganiseerd door het 4 mei herdenkingscomité, de stichting 'Remembrance and Friendship Bergen N H. 1939-1945' en de Historische Vereniging Bergen NH. Voor details en openingstijden verwijzen wij u naar de berichten in De Duinstreek in april. m -O 2 Bronnen - Archieven gemeente, regionaal archief, archief Piet Mooij, eigen archieven w.o. de 4 mei herdenkingscommissie, gegevens Nederlandse Oorlogsgraven Stichting, Commonwealth War Graves Commission leperen (België). - En nooit was het stil (twee delen), G.J.Zwanenburg, Baarn, 1990 - Wespennest Leeuwarden (drie delen), Ab A.Jansen, Baarn. - The Great raids, John Searby, Chippenham UK, 1976-1978 - Remembrance and Friendship Bergen N.H. 1939-1945 en de voorgeschiedenis, J.J. Kroon, Bergen 1996 - Mondelinge en schriftelijke informaties van RAF veteranen. Dank aan Lau Vrasdonk, Ron Wessels, Dirk en Arjan Kos, Kees Jong, Piet Mooij en Ton de Jong. De geallieerde begraafplaats op 4 mei 1995. Rechts het 'grootofferkruis', op de voorgrond het 'propellerbladmonument'. (Archief familie De Boer).

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 23