F7SS» és Het in 1980 geplaatste propellerblad- monument. (Fotoarchief Fred Jostmeijer). De monumenten Behalve het 'grootofferkruis' is er het 'propellerbladmonument'. Het zware Lancasterblad met symbolische vorm en betekenis werd geschonken door bevriende RAF veteranen die sinds 1978 vrijwel jaarlijks Bergen hebben bezocht. Nadat de War Graves Commission te Ieperen en de gemeente toestemming hadden verleend is het blad, dat gratis vervoerd werd uit Engeland door de Koninklijke Luchtmacht en vanaf Soesterberg door de Bergense Dick Smit, op een sokkel met inscriptie (their name liveth for evermore) geplaatst. Het werd onthuld op 3 mei 1980 (een beschrijving staat nabij het propellerblad). Dit monument was echter niet het eerste, want in 1970 werd in de toren van de Ruïnekerk een carillon geïnstalleerd waarvoor het initiatief werd genomen door een actieve zeer betrokken commissie, te weten het Carillon Comité. Dit comité bracht ook het geld bijeen. Het carillon bevat 218 namen van te Bergen begraven militairen, verdeeld over 27 klokken. Eén klok luidt niet; deze is opgedragen aan de 34 onbekenden waarvan de grafstenen geen naam bevatten. Known unto God' luidt de tekst op deze stenen alsmede meestal een datum. Op de grote luidklok is gegraveerd: 'A.D. 1970. Ik luid voor hen die voor onze vrijheid vielen en in Bergen rusten, 1940-1945'. Dit aparte 'levende' monument in het centrum werd op 5 mei 1970 onthuld en overgedragen aan de gemeente. Fotoarchief Fred Jostmeijer Informatiewand Op het grafveld is een informatiewand geplaatst waarop in beeld en tekst het verloop van de oorlogshandelingen ter bevrijding van West-Europa wordt geschetst. In de achterwand bevindt zich een kastje waarin naast een bezoekersregister de alfabetische lijst van alle omgekomen en hier ter aarde bestelde militairen staan ver meld. Roberts, één van de beste navigators van de RAF, sneu velde tijdens de terugvlucht na de aanval op Duitse stuw dammen. Hij behoorde tot de bemanning van H.M. Young. (Fotoarchief Fred Jostmeijer). De herdenkingsbijeenkomsten Vanaf 1946 werden herdenkingsbijeenkomsten gehouden bij de bevrijdingsboom op de hoek Renbaanlaan/Van Recnenpark. In 1965 werd deze beukenboom overgebracht naar de begraafplaats en geplaatst tegenover het militaire grafveld. Een steen met de namen van de gevallen Bergense verzetsstrijders J. Martin en J. Walter werd onder de boom geplaatst. Veel later is daar een klein monument bijgekomen met de tekst 'twee uit velen'. De militaire begraafplaats en de herdenkingsplaats voor het verzet, met later een geheel vernieuwde steen, werd zo de centrale locatie in Bergen voor de jaarlijkse 4 mei herdenkingen. Dan zijn er gemiddeld 1000 mensen verzameld rondom de graven en bij de monumenten met, in alle stilte, krans- en bloemlegging en ieder met zijn eigen gedachten over ontelbaar velen die voor onze vrijheid vochten of anderszins door oorlogshandelingen of waanzindaden van de bezetter van ons land het leven lieten. In het verlengde van de plaats waar diegenen die het verzet dienden worden herdacht was het, dankzij langdurig en diepgaand onder zoek, eind jaren negentig mogelijk een aparte herdenkingsplaats in te richten met een zwart marmeren plaat waarop vermeld de namen van de weggevoerde Bergense joodse mensen die in de concentratiekampen zijn omgekomen. Deze werd op 4 mei 2000 onthuld. In de loop der jaren tussen 1945 en 1970 hebben veel nabestaanden en vrienden de begraafplaats bezocht. In 1970 kwam in groepsverband een groot aantal familieleden van

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 22