4 DE MILITAIRE BEGRAAFPLAATS AAN DE KERKEDIJKTE BERGEN N.H. Arie Vrasdonk met mevrouw Patterson bij haar zoons graf, 1948 (Fotocollectie Lau Vrasdonk). Arie Vrasdonk Arie Vrasdonk, woonachtig in het kleine-, later afgebroken, huisje naast de toegangspoort van de begraafplaats was in die jaren de beheerder en grafdelver/doodgraver. Hij heeft bijzonder veel, zwaar en belangrijk werk verzet. Hij begroef eigenhandig met toewijding de gesneuvelden. Op elk graf werd een houten bordje geplaatst met gegevens. In een dagbladinterview met Arie in 1950 noemde men hem 'de filosoof tussen de graven'. Tijdens de oorlogsjaren haalde hij, samen met Freek Jonker, de aange spoelde lichamen van het strand van zowel zeelieden als vliegers. Arie moest ook honderden Duitse graven spitten, vaak alleen, maar ook met hulp van Freek Jonker en Reinier Kleverlaan. Arie kende de historie van vrij veel begravenen. Hij ontving af en toe nabestaanden, vrienden en medebemanningsledcn die een crash overleefd hadden. Er was een goed contact met het Nederlands Oorlogsgraven Comité dat later opging in de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting. Door opgravingen van wrakken en hetgeen de zee prijs gaf kwam het aantal geallieerde gesneuvelden op 258. Arie Vrasdonk werd opgevolgd door Arie Stadegaard en vervolgens door Dirk Kos. Dirk werkte 26 jaar op de begraaf plaats, later samen met onder anderen zijn zoon Arjan. Zij waren het die de eerste hand gaven aan bezoekers en deden in de loop der jaren heel wat kennis op van de graven. Dirk was erg gezien bij nabestaanden en oud RAF vliegers. Nog altijd heeft hij vrienden in Engeland en Canada. Inmiddels kreeg Evert Spee de supervisie over de begraafplaats. Met grote interesse en kunde heeft hij zijn werk verricht. Na hem werd Kees Jong de super visor en ook hij doet zijn werk met precisie en grote zorg voor de 258 militaire graven. Kees werkt nauwgezet samen met Gerard Klinkhamer, Arjan Kos en anderen onder wie Sietse Louwrink. Arie Vrasdonk heeft tevens gezorgd voor vele nieuwe graven en de kisten uit bestaande graven overgebracht zodat er een aantal keurige rijen ontstond. Nabestaanden zorgden voor gewenste extra teksten op de stenen. Engels grondgebied De gemeente Bergen heeft omstreeks 1948 (datum onbekend) het geallieerde grafveld tegen een symbolische prijs overgedragen aan Engeland zodat dit deel van de begraafplaats Engels grondgebied is. De gemeente zorgt tot op de dag van vandaag op voortreffe lijke wijze voor het ereveld en heeft het normale onderhoud in handen. Voor de werkers aan de Kerkcdijk is het nog steeds een apart 'zorgenkind'. Voor het grote onderhoud, waaronder het vernieuwen van grafstenen en de zwaardere beplanting valt, zorgen de mensen van de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting en de Commonwealth War Graves Commission te Ieperen (België) en Maidcnhead bij Londen. Voor het steeds perfect verzorgen van de graven c.d. werden, bij uitzondering omdat dit alleen geldt voor zeer grote militaire begraafplaatsen als Oostcrbcck en in de regio Nijmegen, verwij zingsborden in Bergen geplaatst. Die worden ook onderhouden door de Europese instanties. (Zie langs de Bergerweg op de hoek Landweg/Kerkedijk en bij de toegangspoort). OORLOGSGRAVEN vi OPDAT ZIJ MET EERE MOGEN RUSTEN

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 21