Ontstaan en geschiedenis van de militaire begraafplaats In 1940 werd door de bezetter een stukje terrein van de Algemene Begraafplaats bestemd om gesneuvelde militairen te begraven. Duitsers, Britten, Amerikanen en zelfs enkele Fransen kregen hier een graf. In het gemeente lijk register vinden we geen data uit 1940 waar op militairen zijn omgekomen. Geheel anders is dat in 1941 t/m 1944. Het boven beschrevene geeft reeds de voornaamste oorzaken aan. Gesneuvelden van diverse nationaliteiten werden aanvankelijk door elkaar begraven. Duitsers naast Britten en Amerikanen, enz. De graven werden voorzien van houten bordjes met gegevens. De aantallen geallieerde bommenwerpers vermeerderden met als gevolg dat er ook steeds meer laag vliegende aangeschoten of zelfs brandende bommenwerpers vaak via de kop van Noord-Holland de thuisbases probeerden te bereiken. Juist die toestellen waren nogal eens een prooi voor de Duitse vliegtuigen of het luchtafweergeschut. De vliegvelden Bergen en Leeuwarden werkten samen en vormden met behulp van radar en de aldaar gestationeerde Messerschmidts 110 (de zgn. nachtjagers) als het ware een scherm om zo de groepen bommenwerpers en vooral de aangeschoten terugkerende toestellen aan te kunnen vallen. De terugkerende (zwaar) beschadigde aantallen kwetsbare toestellen kwamen meer en meer in de kop van Noord-Holland terecht. Een enkele dappere piloot (onder wie Hugh Oddie) offerde zich op voor zijn bemanningsleden, die zich met een parachutesprong veilig wisten te stellen. De piloot sneuvelde in het wrak. Het aantal slachtoffers dat begraven moest worden werd talrijker en de militaire begraafplaats nam in omvang toe. Dat er relatief vrij veel vooral Britse vliegtuigen werden neergeschoten komt, door dat men op geringe hoogte via bekende routes terugvloog. De navigators kozen b.v. de vlucht over uit de lucht vrij goed zichtbare markante herkenningspunten, zoals Naarden-Vesting, Edam, Hoorn, Alkmaar, het eiland Schokland en het Bio-vakantieoord. De Duitse bezetter liet naderhand de Duitse graven verplaatsen naar een apart veld van de Algemene Begraafplaats, want de Duitse strijdkrachten leden aanzienlijke verliezen en men wilde de eigen landgenoten niet meer naast en tussen vijanden begraven. Hoewel er in Noord-Holland in diverse plaatsen kleine aantallen geallieerde graven aanwezig zijn werden de meeste slachtoffers toch naar de centrale begraafplaats in Bergen gebracht omwille van registratie en overzicht. Voor een duidelijk beeld een greep uit de locaties waar geallieerde toestellen in Bergen en de regio neerkwamen: Drie langs de Bergerweg; twee op de Helderseweg tussen Bergen en Hugh Oddie offerde zich op voor zijn bemanning. (Fotocollectie Piet Mooij, Bergen NH). Zo zag een Lancasterbemanning van 106 squadron RAF er uit in 1943 Deze zeven overleefden de oorlog na 94 bomvluchten Schoorl; Kogendijk; Zakedijkje; op de Vin ken krocht; drie op de Hoeverweg; Overdiepolder, Alkmaar; bij de Franschman; tussen Voert en Sluislaan; en op het vliegveld. Veel toestellen in het IJsselmeer en in de Noordzee tussen globaal Castricum en Texel en voorts verspreid over Noord-Holland o.a. bij Dirkshorn, Warmenhuizen, Opmeer, Rustenburg, Stompetoren, Wieringcn en Edam. Meer graven kwamen erbij. Onder de slachtoffers bekende, beroemde en heldhaftige bemanningsleden, zoals na de oorlog bleek uit studies en overleveringen van RAF- en Amerikaanse luchtmachtbemanningen. Kort na de bevrijding werden 45 gesneu velde Amerikanen overgebracht naar Margraten in Limburg. De Duitse militairen (154) werden in april 1957 overgebracht naar het Duitse ereveld in IJsselsteyn bij Venray. Omstreeks 1950 waren er 237 graven die vrijwel allemaal door Bergenarcn en streekgenoten werden geadopteerd. Rond 1947 werden de houten naambordjes op de graven vervangen door ijzeren kruisen. De Commonwcalth War Graves Commission te Iepercn zorgde kort daarna voor plaatsing van het 'grootofferkruis' en uniforme grafste nen voor Britse, Canadese, Australische en Nieuw-Zeelandse vliegers en zeelieden. Iets later kwamen er stenen van afwijkende vorm op de graven van Poolse, Tsjechische en joodse vliegers, die de RAF hadden gediend. Het militaire gedeelte van de begraafplaats Bergen behoort met dat van de Oosterbegraafplaats in Amsterdam tot de grootste van Noord-Holland.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 20