Royal Air Force steeds actiever Maar Groot-Brittannië zat niet stil! Nieuwe vliegtuigen werden ontworpen, terwijl oudere types werden verbeterd en aangepast. Veel jonge mensen namen dienst bij de RAF. Het Britse volk bracht zelfs geld bijeen om de vliegtuigproductie te stimuleren! De luchtoorlog boven West-Europa werd in korte tijd feller en uitgebreider. Zowel overdag als 's nachts werden onder meer het Ruhrgcbied en zelfs Berlijn gebombardeerd. Verouderde toestellen, zoals de Whitley en de Blenheim werden geleidelijk uit de strijd genomen, de Vickcrs Wellington bleef echter actief in Bomber Command. De beide 7-mans viermotorige Handley Page Halifax en de beroemd geworden viermotorige - nog altijd legendarische - Avro Lancaster verlieten de fabrieken. Veel vliegers werden omgeschoold op de moderne bommenwerpers. In mei 1941 werd de viermotorige bommenwerper, een Short Stirling, de eerste boven Nederland, neergeschoten door een Messerschmidt 110. Bij Opmeer sloeg het toestel in de grond en alleen de commandant kon in Bergen worden begraven. Na opgravin gen in 2004 konden de lichamen van de zes andere bemanningsleden op 11 mei 2004 op de militaire begraafplaats van Bergen ter aarde worden besteld. Amerika mengde zich in de Europese luchtoorlog en de zwaar bewapende Boeing B-17 (vliegend fort) en de Consolidated B-24 Liberator (elk 10 inzittenden) verschenen vanaf 1942/1943 in het luchtruim. Ook voor de Amerikaanse vluchten lag Bergen vele malen in de aan- en terugvliegroutes van bepaalde belangrijke Duitse doelen. Dag- en nachtaanvallen In 1943 begonnen de nagenoeg ononderbroken dag- en nachtaanvallen van Amerikanen en Britten. Het overvliegen van echt enorme ongekend dreunende formaties met 's nachts de specifieke geluidscadans van de Rolls Royce Merlin motoren duurde vaak zeer lang, een fenomeen dat we hopelijk nooit meer zullen beleven. Moderne en snelle vliegtuigen, waarvan te noemen de Amerikaanse Mustang- en de Britse Typhoonjagers en de allround Mosquito maakten de geallieerde luchtmacht nog sterker en minder kwetsbaar. In de loop van 1943 en zeker in 1944 en begin 1945 hadden de Duitsers daarop nauwelijks meer verweer. Handley Page Halifax. Rond Bergen en in de regio zijn er vrij veel neergestort. (Collectie Jaap Kroon). Boeing B-17, het Amerikaanse 'vliegend fort'. (Foto Ton de Jong uit boek Target Germany).

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 19