VAN DE BOEKENPLANK Victor van Vriesland 1940, fotocollage, maca. (Bezit Letterkundig Museum). Percentage joodse slachtoffers Van de 27 Bergense 'vol'joden zijn er 10 tijdens de Tweede Wereldoorlog vermoord in de concentratie- en vernietigings kampen; dat is 37%. Dit percentage ligt beduidend lager dan het Nederlandse percentage van 73.' ITct Bergense percentage is daarentegen niet bijzonder hoger of lager dan andere Noord- Hollandse gemeenten met 20 tot 50 joodse inwoners.' Verklaringen voor het lagere percentage joodse slachtoffers in Bergen, in vergelijking met het landelijke percentage, moeten worden gezocht in: het hoge percentage gemengd gehuwde joden in Bergen, de vroege evacuatie naar Amsterdam in plaats van een (latere) verwijdering meteen naar Westerbork of Vught, het gering aantal foute agenten in Bergen en de aanstelling van een NSB-burgemecster pas na de gedwongen verhuizing van joden en het begin van de reguliere deportaties in juli 1942. e Peter Tammes promoveerde in 2004 aan de Radboud Universiteit Nijmegen op het proefschrift 'Gif laten wij niet voortbestaan.' Een onderzoek naar de overlevings kansen van joden in de Nederlandse gemeenten, 1940-1945. Onlangs publiceerde hij het boekwerk 'U draagt geen ster', de vervolging van joodse inwoners in Bergen (NH) tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit boek is te bestellen bij uitgeverij Bonneville, Kogendgk 99,072-5813833 of bonnevilleharing@hetnet.nl. Noten 1 Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie, Joodse Raad, derde nota J. Brandon van 13 april 1942. 2 Regionaal Archief Alkmaar, gemeentebestuur Bergen VNG 1922-1969, stukken betreffende de aanmeldingsplicht en registratie van de joodse bevolking, 1941-1943. 3 De beschrijvingen zijn gebaseerd op informatie afkomstig van gezins- of persoonskaarten; stukken betreffende jodenvervolging in het Regionaal Archief Alkmaar; de Westerbork cartotheek bij het Nederlandse Rode Kruis en het Nederlandse Instituut voor Oorlogsdocumentatie; de Vught cartotheek bij het Nederlandse Rode Kruis; het gedenkboek met alle joodse slachtoffers In Memoriam en memoires van vervolgden. 4 Hirschfeld, G.; Niederlande. In: Benz, W. (red.); Dimension des Völkermords. Die Zahl der jüdischen Opfer des Nationalsozialismus. München: Oldenbourg Verlag; 1991. 5 Croes, M.; Tammes, P.;'Gif laten wij niet voortbestaan.' Een onderzoek naar de overlevingskansen van joden in de Nederlandse gemeenten, 1940-1945. Amsterdam: Aksant; 2004. 'U draagt geen ster' De vervolging van joodse inwoners in Bergen (NH) tijdens de Tweede Wereldoorlog PeterTammes Uitgeverij Bonneville, Bergen ISBN 90-733304-95-4 Verkooprijs 12,50 Dit jaar is het zestig jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog werd beëindigd. Het getal van degenen die het hebben meegemaakt slinkt. Onlangs is een boek verschenen over de gevolgen die deze oorlog heeft gehad voor de joodse inwoners van Bergen. De auteur, Peter Tammes, was zo vriendelijk ons daarmee alvast te laten kennismaken door zijn bijdragen in de laatste twee nummers van de Bergense Kroniek. Met het verschijnen van het boek zijn wij in staat dit afschuwelijke hoofdstuk uit onze geschiedenis in zijn geheel te lezen. In zijn boek heeft PeterTammes een driedeling toegepast: De vóóroorlogse jaren; de bezettingsperiode; de gebeurtenissen na de bevrijding. In de eerste periode schetst hij een beeld van de aanwezigheid van in Bergen wonende joden, het Nederlands vluchtelingenbeleid, en de opvang van gevluchte kinderen in Het Zeehuis en het kindertehuis Bingo aan de Beemsterlaan, gesticht door Betty Bing en Hanna Goldschmidt. Over dit kindertehuis was tot nu toe weinig of niets bekend. Het tweede deel, de bezettingsperiode, gaat over de regel geving die het mogelijk maakte om de joodse Bergenaren te isoleren en daarna te verwijderen uit de samenleving. Een nieuw ingevoerde en uiterst nauwkeurige bevolkingsregistratie is daarbij helaas! voor de uitvoerders van groot nut gebleken. Gaandeweg de bezetting volgen tal van voor de joodse inwoners beperkende maatregelen elkaar in rap tempo op. Met de daarna gegeven uit voerige gezinsbeschrijving wordt duidelijk wat al deze maatrege len in de praktijk hebben betekend. De bezettingsperiode wordt afgesloten met een verhaal over joodse onderduikers in Bergen, die uit andere plaatsen afkomstig waren. Tenslotte maakt Peter Tammes een procentuele vergelijking van de Bergense joodse slachtoffers met die van andere gemeenten en analyseert de uit komst. Het laatste deel betekent een hernieuwde kennismaking met het kleine getal der overlevenden. Het is goed om te lezen hoe ze hun leven weer hebben opgebouwd. Die hernieuwde kennisma king geldt ook voor gezagsdragers, die in meer of mindere mate hebben meegewerkt aan de bezettingsmaatrcgelen uit 1940-1945. Wc weten nu tenminste welke straffen zij voor hun daden hebben ondergaan. Het is verdienstelijk van Peter Tammes ook dit onderdeel te hebben meegenomen. Met de afzonderlijk gegeven chronologische opsomming van anti-joodse maatregelen bevestigt hij het indringend beeld dat je na het lezen van dit bock bijblijft. Het notenapparaat had wat mij betreft wel iets minder over vloedig mogen zijn. Met de uitgave van dit bock is weer een stukje van onze Bergense geschiedenis vastgelegd. Traditiegetrouw is ook deze keer sprake van een Bergense uitgever, te weten Hans Haring van Bonneville. Dank zij hem genieten onze lezers een korting op de aankoop van dit boek door middel van een bij de Kroniek ingesloten reductiebon. Ik heb maar écn advies: snel kopen dit boek! Bert Veer

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 17