PETER TAMMES Anti-joodse maatregelen in Bergen tijdens de Duitse bezetting Deel 2 De verwijdering van joodse inwoners uit Bergen tijdens de Tweede Wereldoorlog In het eerste deel heeft u kunnen lezen over door de Duitse bezetter ingevoerde anti-joodse maatregelen voor Nederland. Daarin werd aangegeven op welke manier dit zijn uitwerking had op de Bergense joden. In dit tweede deel kunt u lezen over de lotgevallen van de Bergense joden als gevolg van deze maatregelen. De trouwe lezer van onze Kroniek zal hierin ongetwijfeld veel herkennen van wat al werd gepubliceerd in de Bergense Kronieken van mei 2000 en 2001. Onder de titel 'Verstoven in de nacht der bezetting' deed ook Jan van Baar hiervan uitgebreid verslag. Opdat wij niet vergeten... In 1953 was dokter Van Gelder 25 jaar arts in Bergen. Op de receptie in het Parkhotel ziet u vlnr.Mevrouw Jimmink-Koorn, zoon Wouter van Gelder, dochter Els, Roelof, en dokter Van Gelder. (Fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). De gele joden ster die joden vanaf mei 1942 zichtbaar op hun kleding moesten dragen. Joodse inwoners De verplichte verhuizing van joden uit hun woonplaats naar Amsterdam in het voorjaar van 1942 was een maatregel die Bergense joden trof. De joodse inwoners van Bergen dienden op 22 april 1942 te vertrekken naar Amsterdam. De 'half'joden (personen met twee joodse grootouders) en de 'kwart'joden personen met één joodse grootouder) en alle gemengd gehuw de joden (joden gehuwd met een 'ariër', dus niet joods) en de inwonende ouders van deze gemengd gehuwden waren van deze evacuatie vrijgesteld.' Voor deze verplichte verhuizing van joden naar Amsterdam wilde de bezetter van de burgemeester een lijst met joodse inge zetenen.-' Wie staan er vermeld op deze lijst, gedateerd op 9 maart 1942? De registratielijst van 9 maart 1942 Deze lijst vermeldt 48 personen. Van deze 48 personen zijn er 27 'vol'joods. Onder de andere personen bevinden zich 8 arische echtgenoten en 13 'halfjoodse kinderen. Van elk geregi streerd joods gezin of persoon volgt een beknopte beschrijving.1 De antiquair Ruben Elion huwde in 1909 in Amsterdam met Rosalie Wijnkoop. In de hoofdstad werden hun dochters Freddy Josephine in 1911 en Mcta Henriëttc in 1913 geboren. In 1923 verhuisde het gezin naar de Loudelswcg 64, huize De Klomp. Freddy bezocht in Alkmaar het Murmellius Gymnasium en kreeg les van Jacob Hemelrijk. Het gezin moest in april 1942 naar Amsterdam vertrekken op last van de bezetter. Ruben verdronk in juni 1942 in Landsmeer. Mevrouw Lisser- Elion vertelde over het overlijden van haar oom Ruben: 'In mei of juni 1942 waren er Duitsers in zijn antiekzaak op de Prinsengracht in Amsterdam gekomen aan wie hij antieke pistolen liet zien, waarna hij een oproep had gekregen om naar de SD in de Euterpestraat Amsterdamte komen. In plaats van aan de oproep gevolg te geven, heeft hij zich verdronken. Hij bracht de oproep van de SD in verband met de antieke pistolen en dacht, dat bij van clandestien wapenbezit verdacht werd.' Rosalie en Meta werden in april 1943 vanuit Amsterdam via het doorvoer- kamp Westerbork naar Auschwitz gedeporteerd. Daar kwamen ze om op 30 april 1943. Freddy dook onder en overleefde de oorlog. Zij is in de jaren negentig in Parijs overleden. De arts Adolf Hcnri van Gelder trouwde in 1928 in Wissekerke met de arische Anna Barbara Fret. In datzelfde jaar kwam het echtpaar naar Bergen en betrok de woning Raadhuisstraat 2. In Bergen werden hun kinderen Joost in 1932, Wouter in 1933 en Elsje in 1935 geboren. Zij waren door de bezetter geclassificeerd als 'halfjoods. In 1942 woonde het gezin inmiddels aan het Van Reenenpark 7. De enige die gevaar liep was Adolf. Na de afkon diging dat Bergense joden in april 1942 naar Amsterdam moesten, mocht hij bij zijn gezin blijven omdat hij gemengd gehuwd was. In juli 1943 verhuisde het gezin alsnog naar Amsterdam. Adolf vertrouwde de situatie niet en dook onder. Hij overleefde de oorlog en keerde na de bevrijding terug naar Bergen. De ijscoverkoper David de Groot huwde in 1904 in Alkmaar met Betjc Wagenaar. In Alkmaar werden hun kinderen Aron in 1907, Kaatje in 1911, Anna in 1914 en Marianne Elisabeth in 1918

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 14