Petrus en Pauluskerk 80 jaar JOOP GROOTEMAN m september 2004 was het tachtig jaar geleden dat de rooms-katholieke kerk aan de Dorpsstraat werd ingewijd door de toenmalige bisschop van Haarlem, Mgr. A.J. Callier. Zoals alle voorgaande kerken was ook deze toegewijd aan de heilige apostelen Petrus en Paulus, de schutspatronen van de parochie Bergen. Het is de derde kerk die op deze locatie is gebouwd. In de sacristie van de kerk hing een tekening uit 1811 van J.A. Crescent van een kerk en boerderij. In 1999 werd het passc- partout vernieuwd en kwam een door bouwpastoor J.P. Paep geschreven notitie te voorschijn waaruit bleek dat het de eerste kerk aan de Dorpsstraat betrof: 'Opgebouwt 1810, den eerste H. Dienst gedaan en ingewijd Den 11 September 1810. De inwijding geschiedde door de aartspriester H.F. ten Huisdier'.1 In 1859 werden bij decreet van de bisschop van Haarlem, Mgr. F.J. van Vree, de grenzen van de parochie Bergen vastgesteld. In 1866 werd de tweede kerk, onder architectuur van Asseler en bouwpastoor B.A. van 't Rood, gebouwd en in 1867 inge zegend. Onder pastoor C. Scheiberling ontwierp architect Asseler in 1871 de pastorie, welk gebouw thans nog naast de kerk staat. Uitwendig is de pastorie onveranderd maar inwendig zijn er in de loop der tijd de nodige aanpassingen gedaan. Vanwege de slechte toestand van de kerk en het toenemend aantal gelovigen waren kort voor de Eerste Wereldoorlog (1914 - 1918) reeds maatregelen genomen door pastoor J.F.B. van Delft. De Bergense architect J.C. Leijen kreeg opdracht om plannen te maken om de bestaande kerk te vergroten. De kort daarop uitbrekende oorlog en de onzekere toestand die dientengevolge ontstond, beletten de uitvoering van de plannen. Enige jaren later kreeg Leijen- alsnog de opdracht een geheel nieuwe kerk te ontwerpen welke plaats moest bieden aan 1000 personen. Bouwpastoor was pastoor E.R Rengs. Naast de kerk werd een noodkerk opgericht waarin vanaf 30 juli 1923 de diensten werden gehouden tijdens de sloop van de oude en de bouw van de nieuwe kerk. Ingang van de Petrus en Pauluskerk aan de Dorpsstraat Aannemer was de firma Thunissen en Sambeek uit Heemstede. Vele Bergenaren hadden ook hun aandeel in de bouw. Allereerst de architect J.C. Leijen (1876-1958), Nic Smit als opzichter, de steigermakers Jan Dekker en Klaas Min, de metselaars Willem Wokke, G. Helsdingen, Jan v.d. Steen e.a., de opperlieden Arie de Moei, en Kees Bijwaard, de timmerlieden D. Kerkhoven, Jan de Grundt, Cor Smit, werklieden uit Egmond en twee Duitse timmerlieden die speciaal voor de bouw van de spanten waren aangetrokken. Verder hielpen, ook in die tijd, gouden handjes bij de afbouw en het leggen van de kleine tegeltjes in het priester koor. De aanneemsom bedroeg 134.875,-, de totale bouwkosten inclusief meer en minderwerk, 153.329,24. De bouw is niet altijd moeiteloos verlopen. Geheid werd er in Bergen niet op de zandgronden. Grondboringen wezen uit dat op 2,95 m beneden het maaiveld een laag vaste veen werd aangetroffen van 15 cm dikte, voorts tot op 9 meter diepte steeds zuiver zand. Dat aantreffen van het veen heeft de bouwers wel kopzorgen bezorgd. Maar aan vindingrijkheid geen gebrek. Onder de drukpunten van wat daarboven gebouwd zou worden werden ringen geplaatst die volgestort werden met beton gemengd met puin van de oude kerk. Zo kwam men ook weer op een gemakkelijke en goedkope manier van het puin af.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 8