DE RESULTATEN VAN HET ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK BIJ DE RUSTENDE JAGER Bierpul. (Foto: les de Zwart). Detail van de duigen met het tonmerk. Oor van een Siegburg Steengoed kruik. (Foto: les de Zwart). een plek gebouwd in het open land tussen bestaande buurtschap pen. De Cock veronderstelt dat er gaandeweg rond deze kapel een kerkbuurt ontstond tussen de buurtschappen Westdorp, Oostdorp, Sanegeest en Oudburg in. Dit archeologisch onder zoek bevestigt deze hypothese omdat er geen vroeg aardewerk is gevonden uit de 8' tot 1 1' eeuw. Vroeg middeleeuwse sporen zijn dus niet gevonden; hoogstens een verdwaald scherfje in de ophogingslagen. De kans op oudere bewoning moet daarom meer westelijk gezocht worden onder de duinen. Bergen heeft zich letterlijk rond de kerk ontwikkeld en de omringende buurtschappen opgeslokt: een fusie avant-la-lettre! Langs de Breelaan heeft men alle moeite gedaan om de drassige gronden aan te plempen zodat daar in de 13c misschien 14c eeuw hoeven gebouwd konden worden. Alleen langs de Breelaan zijn namelijk waterputten gevonden. Het zal een van deze hofsteden zijn geweest die uitgegroeid is tot een herberg: de latere herberg De Rustende Jager. De hoge verwachtingen op archeologisch gebied zijn niet helemaal vervuld; enerzijds omdat er, zoals hierboven aange toond, relatief laat begonnen is om rond de kerk te gaan wonen, anderzijds omdat het complex van De Rustende Jager op een ophogingslaag van een natte laagte gebouwd was. Pas eind 19c- begin 20° eeuw is met de aanleg van de tramverbinding Alkmaar- Bergen het hele gebied tussen de twee haakwallen geschikt geworden voor verdere bebouwing. Epiloog Het zal iedere Bergenaar met hart voor het verleden van zijn dorp een goed gevoel geven om te weten dat deze historie niet op zandauto's is afgevoerd, maar werd vastgelegd in een degelijk verslag door drs. J. de Koning. Bovendien zijn de gerestaureerde objecten in bewaring gegeven bij Het Sterkenhuis; de overige vondsten werden opgeslagen in het Provinciaal Archeologisch depot Mercurius in Wormcrveer. Nan Duinmayer en Jan de Koning aan het graven. (Foto: les de Zwart). Literatuur Flamman, J. en M. Parlevliet, 2001AAC publ. 3. Künzel, R.E., D.P. Blok en J.M. Verhoef, De lexicon van de Nederlandse toponiemen tot 1200. Amsterdam 1988. J.K. de Cock, Bijdrage tot de historische geografie van Kennemerland in de Middeleeuwen op fysisch-geografische grondslag. Groningen 1965. R.M. van Heeringen ,'Vroeg-Middeleeuwse ringwalburgen in Zeeland', Goes/Rijksdienst Oud heidkundig Bodemonderzoek Amersfoort, 1995. J. de Koning, Archeologische waarnemingen op terrein Rustende Jager, Hollandia reeks 22. Doorsnede van een 13' eeuwse waterput (tonput).

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 7