'Hemelrijk' - Thé Lau Vassalluci Amsterdam 2004 ISBN 90 5000 541 1 Prijs 15,75 Enkele jaren geleden benaderde ik meneer Lau en vroeg of hij voelde voor een interview in de Kroniek. Hij stemde toe, maar onze afspraak liep op niets uit; zijn vrouw was nogal in de war en wilde geen 'vreemd volk' meer in huis, bovendien liet de gezondheid van de oude Thé ook steeds meer te wensen over. Wat ik toen als een mislukking beschouwde, doet mij, na het lezen van het prachtige boek van de zoon, geloven dat het zo heeft moeten zijn. Een mooier portret van dit flamboyante echtpaar kon niet geschreven worden. Het geeft een ontroerend beeld, waarin iedere Bergenaar vooral de vader herkennen zal: de oude meneer Lau op de fiets door het dorp, soms niet al te vast ter been, maar altijd joviaal en luidruchtig; zijn charme en zijn unieke manier van conver seren, maar ook zijn plotselinge (gespeelde?) boosheid. De hoogbejaarde, nogal excentrieke mevrouw, die nu haar huis niet meer uitkomt, maar die je door dit boek wel wat beter leert kennen. Maar het boek gaat dieper en vertelt meer: over de jeugd van de vader in een, nogal vrijgevochten, kunstzinnig milieu; over een onbereikbare liefde en een huwelijk van twee uitzonderlijke mensen die erg met elkaar vergroeid zijn geraakt, maar wier leven ook veel verdriet heeft gekend. Over de liefde van een vader voor zijn zoon en de zoon voor zijn vader, maar vooral toch over de problemen van de oude dag, waarin het lichaam niet meer doet wat men ervan verwacht en het geheugen deze oude mensen ook steeds meer in de steek laat. Voor ons Bergenaren is het een bock van herkenning geworden: het mooie, maar enigs zins haveloze huis op de hoek van de Kruisweg maakte ons altijd al nieuwsgierig naar de achterliggende geheimen; de deur wordt nu een stukje geopend. Het verhaal over een jeugd in Bergen, hier beschreven vanuit zowel de vader als de zoon, roepen ongetwijfeld veel herinne ringen op; maar het sterkst zijn toch de beschrijvingen van ons dorp, waarin de sfeer zo raak wordt neergezet. Ik ben blij dat we de oude Thé en zijn vrouw zo toch wat beter hebben leren kennen. 'Van Zeeman tot Landman' - J.M. Staadegaard In de rubriek 'Boeksignalering' komt een enkele keer een bock ter sprake dat deels of zijdelings heeft te maken met de Bergense geschiedenis. Deze keer het boek Van Zeeman tot Landman; een genealogie van de familie Stadigaart, samengesteld door onze plaats genoot J.M. Staadegaard. Want hoe Bergens de naam Staadegaard ons ook in de oren mag klinken, veel leden van deze familie hebben hun woonplaats elders in Nederland, tot in de Peel toe. Vandaar ook de signalering. De auteur opent het boek met het geven van uitgebreide informatie over herkomst, varianten en spreiding van de familienaam. Vervolgens schetst hij een beeld van de scheep vaart op de Oostzee uit vroeger dagen, en beschrijft de woon- en levensomstandigheden in het boerenbedrijf, alles in relatie tot de familiegeschiedenis. Daarna wordt het wel en wee van 16 familietakken Stadegaard aan het papier toevertrouwd. Elke tak opent met een opzichzelfstaand verhaal dat een rol speelt in de geschiedenis van die familietak. Voorbeelden daarvan zijn: Vroegere gebruiken, Het onderwijs, Bello, Crisistijd en de Tweede Wereldoorlog, Personen- en goederenvervoer, enzovoort. Naarmate ik het boek doornam groeide mijn bewondering voor de auteur die met deze aanpak veel meer heeft gedaan dap het samenstellen van een genealogie. De precieze verslaglegging van feiten en gebeurtenissen maakt duidelijk dat auteur J.M. Staadegaard heel veel tijd heeft besteed aan het verzamelen en bewerken van alle gegevens. Door het rijkelijk te voorzien van beeldmate riaal, is het geen droge opsomming van feiten geworden, maar laat het zich lezen als een roman. Een gelukkige bijkomstigheid is, dat het boek afsluit met een uitgebreide naamindex waardoor het goed als naslagwerk kan worden gehanteerd. In het voorwoord introduceert de auteur zich met: 'Als eenvoudige bouwkundige beheers ik de Nederlandse taal maar heel matig en ben geen genealoog of historicus'. Maar het mag duidelijk zijn dat hij zichzelf daarmee te kort doet. Het boek is niet in de boekhandel verkrijg baar maar kan o.a. worden geraadpleegd in de bibliotheek van het Regionaal Archief en de afdelingsbibliotheck van de Nederlandse Genealogische Vereniging afd. Hollands Noorderkwartier te Alkmaar. Vanzelfsprekend is de auteur J.M. Staadegaard, Hoopweg 9) bereid informatie te geven. Marijke Kirpensteijn Bert Veer

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 27