ELS SCH00NDERW0ERD-SAVE1MIJE Uitgangspunt bij de tentoonstelling is de museumcollectie, die werken uit de hele vorige eeuw omvat. Opvallend is dat bepaalde thema's of genres binnen deze periode domineren, zoals portret kunst, stillevens en landschappen. Binnen elk thema zijn enkele werken geselecteerd uit de jaren 1900-1940. Als contrast is hierbij werk van leden van het KCB gezocht dat een hedendaagse ziens wijze toont ten aanzien van dezelfde onderwerpen. Zo zijn er bij het thema 'verzamelen' tekeningen tentoongesteld van Marcel van Ecden, een Borstelmuseum van Hans Cornel en een geschil derd Tentoonstellingsbezoek van Dirk Oudes. Bij de landschap pen ontmoet het 'klassieke' duinlandschap van J.M. Graadt van Roggen de ontregelende werken van Sander Rood en de bronzen bomen van Bert Neelen. Stillevens van Harrie Kuyten treffen beelden van Liesbeth Bijwaard en schilderijen van Jaap Ploos van Amstel. Op deze manier kunnen er dialogen gevoerd worden op inhoudelijk en thematisch niveau of op het terrein van materiaal gebruik; soms serieus, de andere keer met humor of het contrast opzoekend in visie of werkwijze. In ieder geval is de tentoon stelling levendig, vol variatie en verrassing, iets dat ook te zien is in de beeldentuin, waar KCB-lcden Joop Haring, Sander Jansen en Bert Neelen voor een spannende aanvulling zorgen op de vaste bezetting van beelden van Lucebert, Henk van den Idsert en Henk Zweerus. De tentoonstelling is van 26 september 2004 t/m 6 februari 2005 te bezichtigen. Een samenwerkingsproject van Museum Kranen- burgh met de Berger Scholengemeenschap De Berger Scholengemeenschap en Museum Kranenburgh voeren gezamenlijk een cultureel project uit in 2005. Beide instellingen delen de visie dat de kennismaking met kunst en cultuur van groot belang is voor de vorming van jonge mensen. De Berger Scholengemeenschap heeft vanaf de oprichting in 1919 landelijke bekendheid gekregen door de grote nadruk op het kunst onderwijs. In 2005 bestaat de Berger Scholengemeenschap vijfentachtig jaar en om dit te vieren zal de school een gezamenlijk kunst project met Museum Kranenburgh uitvoeren. De volgende activiteiten vormen de kern van dit project: in Kranenburgh is dan een tentoonstelling te zien van werk van oud-leerlingen van de BSG, waarvan zich - landelijk gezien - een bijzonder groot aantal heeft ontwikkeld tot professioneel kunstenaar, zoals Ceciel de Bic (schrijfster/illustratrice), Jcrome Bcch, Rik Fernhout en Mels de Gooijcr (schilderijen). Daarnaast zullen schilderijen worden getoond uit onder andere de Bergense School, die markante plekken in Bergen voorstellen, zoals De Franschman door Filarski, Laan bij het Oude Hof van Jaap Min en Else Bergs Hof van Bergen. Een kunst-wandelroute tussen Kranenburgh en de BSG voert langs deze bekende punten en zijn ter plekke gemarkeerd. Tenslotte is er op de BSG een expositie van werk van huidige bovenbouw-leerlingen, die zich hebben laten inspireren door deze typisch Bergense locaties of door de sieer in het dorp. Bovendien zullen vijfentwintig verrassend originele werken worden opgesteld in het schoolgebouw. De exposities worden getoond van 20 februari t/m 22 mei 2005. Museumschatten uit Het Sterkenhuis Centsprenten ^3useum ^et Sterkenhuis beschikt over een collectie van een dertigtal 'centsprenten' waarvan een groot deel behoort tot een schenking van mevrouw B. Elling-Beeldman uit Bergen. De naam centsprent is afkomstig van de cent die men voor deze prent betaalde en kent een lange geschiedenis. Aanvankelijk reeds in de 14 eeuw - dus nog voor de boekdrukkunst - werden prenten met religieuze voorstellingen verkocht. Deze werden gedrukt met houtblokken, die uitgesneden waren. Ze werden toen 'heiligjes' genoemd of aangeduid met een veel daarop lijkend woord. Om huis en haard te beschermen, prikte men ze op in huizen en stallen. Een bijbelverhaal in prentvorm kon door ieder een begrepen worden. In latere eeuwen werden de religieuze ver halen uitgebreid met afbeeldingen van bekende volksverhalen en sprookjes. Vreemde dieren, planten en mensen waren ook goede onderwerpen om af te beelden en verhalen over te vertellen. De makers van deze prenten waren vaak anoniem, de drukkers zetten soms hun naam eronder en ook vindt men vaak de naam van de wederverkoper die de opdracht gaf. De voorstel lingen zijn eenvoudig, hetgeen ook nodig is om in hout uit te kunnen voeren. Als later - begin 18" eeuw - veel in koper gegraveerd wordt kunnen de prenten meer details vertonen en komt er ook tekst bij. De tijdgeest is dan veranderd. Een plaatje moet dan een opvoedkundige strekking hebben en veel minder doodgewoon vermaak geven, zoals bijvoorbeeld een prent met mensen met rare neuzen. De opvoedkundige strekking zet zich voort in de 19'- eeuw. De jeugd moet nu het goede voorbeeld krijgen en de moraal moet duidelijk zijn. Zo heeft Flet Sterkenhuis een prent uit 1890/1900 van het sprookje van Roodkapje. In onze tijd eindigt dat met een gelukkig einde, maar rond 1900 niet - daar eet de wolf grootmoeder en Roodkapje op en ziet men op het laatste plaatje het graf van Roodkapje met de tekst 'ongehoorzaam gestraft'.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 25