TINY DERKSEN, DE BERGENSE BALLETLEGENDE bet. Parkhotel hoef de te betalen, had ik nu genoeg geld om met mijn leerlingen naar een balletvoorstelling in Amsterdam te gaan. Vanwege de aanleg van het parkeerterrein moest ik naar de Van Brederodeschool verhuizen. Hier hoefde ik de eerste tien jaar geen huur te betalen omdat ik, vanwege opstalrecht huurover eenkomst voor een bepaalde tijd, vastgelegd bij de notaris), nog vier jaar de oude locatie had mogen huren. Omdat er te weinig opslagruimte voor mijn balletkleding was, heb ik f 25.000 in de verbouwing gestoken. Bij de entree had de gemeente een stuk laten aanbouwen maar vanwege het platte dak had ik veel wateroverlast waardoor ik mijn dozen met ballet- spullen op stenen moest zetten. Na zes jaar werd de school gesloopt voor woningbouw en belandde ik in de voormalige Paulusschool. Na drie dagen, tijdens het opknappen van mijn nieuwe balletschool, werd er ingebroken. Mijn gereedschap was allemaal gestolen. Ik geef hier nu elf jaar les maar ook deze school moet misschien wijken voor nieuwbouw; tot 2006 mag ik er in ieder geval blijven. Modeshow in het Parkhotel, 1980. Van de opbrengst ging Tlny Derksen met haar leerlingen naar een balletvoorstelling in Amsterdam. Selfmade De choreografie en de keuze van de muziek tijdens haar ballet voorstellingen wil Tiny allemaal in eigen hand houden. Ze rijdt zelfs met een cassetterecorder in haar fietstas naar de ballet- repetities in De Blinkcrd in Schoorl. De prachtige balletkostuums naait ze allemaal zelf en met bescheiden middelen weet ze letterlijk en figuurlijk alles te versieren. Ze koopt bijvoorbeeld een restpartij schoentjes bij V&D op, om ze vervolgens rood te spuiten. Ze tovert gordijntjes van een visrestaurant om in pelerines (kort schoudermanteltje). Van een corselet maakt ze een hoofddeksel en ga zo maar door. En niet te vergeten haar eigengemaakte appeltaarten waarmee ze mensen bedankt die haar van dienst zijn geweest; na afloop van de lessen smullen ook haar leerlingen ervan. 'Ik bak wel eens tien taarten in een week', lacht Tiny. Tijdens ons gesprek merkt Tiny op dat ik haar balletschool nog niet heb gezien. Ze stelt dan ook voor om er samen naar toe te fietsen. Via een eigen ingang in de Paulusschool komen we in haar balletstudio met een spiegelwand van de grond tot aan het plafond. Om het geluid te dempen en de vloer verend te maken heeft Tiny rubber onder de plankenvloer laten leggen. Een sofa met gekleurde kussentjes, het gedempte licht van schemerlampjes en foto's van haar balletvoorstellingen aan de wand, geven het leslokaal een warme uitstraling. 'Na afloop van de balletlessen drinken we hier altijd thee met wat lekkers en praten nog wat navertelt Tiny. De grootste verrassing is haar bergruimte. De deur kan amper open, zo vol staat het er. Ik zie honderden dozen, keurig voorzien van etiketten met inhoud, opgestapeld op de grond en op planken tegen de muur. 'Moet je eens kijken, hier hangen nog badpakken uit 1948' roept Tiny enthousiast. Ze laat mij schitte rende jurken, tutu's, oosterse gewaden en nog veel meer zien. En allemaal zelf genaaid. Van gordijnen, opgevist uit een ABC bak van een antiquair aan de Brcelaan, heeft ze Russische pakken genaaid. Uit een doos met antieke hoedjes haalt ze een prachtig exemplaar met bloemetjes versierd, laat het hoedje op haar wijsvinger ronddraaien en zegt: 'Prachtig toch, geërfd van de oude mevrouw Van Reenen- Jurriaanse die vroeger bij mijn buren op theevisite kwam. Moet je deze stola's en bontjassen eens zien, je zou er nu toch niet meer mee over straat durven. 'Hoe haal je nu iets van de bovenste plank, want ik zie nergens een trapje staan?' 'Als opstapje gebruik ik het souffleurs hokje dat ik tijdens de sloop van 't Gulden Vlies meegenomen heb. Kijk, aan de binnenkant van het hokje staan nog de namen van verschillende verenigingen en toneelgroepen die in 't Gulden Vlies zijn opgetreden. De leuning van de toneeltrap, inclusief spijlen, heb ik ook nog van de ondergang kunnen redden. Te bedenken dat tientallen artiesten zoals Toon Hermans, Coiry Vonk, Henriètte Davids en Albert van Dalsum deze leuning hebben aangeraakt', zegt Tiny lyrisch. 'Nu zit alle energie van deze mensen in mijn school want ik geloof in de geest van de materie: van een onaardig persoon zou ik nooit iets kunnen gebruiken. Om mij heen kijkend, realiseer ik me dat in deze ruimte meer dan vijftig jaar balletgeschiedcnis is opgeslagen. 'Je kunt wel een balletmuseum oplichten en rondleidingen geven met al jouw boeiende verhalenmerk ik op. 'Dat zou ik best willen hoor, maar weet jij hier een ruimte voor in Bergenzegt Tiny tot slot. 1987. Burgemeester Ritsema opent de balletschool van Tlny Derksen in de Van Brederodeschool.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 23