TINY DERKSEN, DE BERGENSE BALLETLEGENDE Verwend met liefde 'Ik kom uit een katholiek gezin met acht kinderen, waarvan ik de jongste ben. Vier jongens en vier meisjes. Ik ben zelfs nog in een bedstee geboren. Mijn vader was bloemist en had zijn bedrijf aan de Nieuwlandersingel hoek I' Landdwarsstraat in Alkmaar. Het was een markante man in zijn zwarte ribfluwelen maatpak. Hij was gul, kon heel goed met mensen omgaan en had een rijke woordenschat. Van mijn vader heb ik geleerd dat je rijk bent als je vanuit je fantasie zelf dingen kunt creëren. Mijn moeder maakte de grafstukken voor de bloemisterij. Ze was creatief en kon heel goed met geld omgaan, ze kon van niets iets maken. Uit een plusfour maakte ze bijvoorbeeld een jurkje voor mij. Op school dachten ze dat ik met al die mooie kleren de dochter van een 'rijke stinkerd' was. Toen ik geboren werd was mijn moeder zesenveertig jaar en ze heeft altijd tegen mij gezegd: 'door jou ben ik jong gebleven'. Ze was gek op haar kinderen en genoot als ze plezier hadden. Ik kan met recht zeggen dat ik verwend ben met liefde. Naar een kleuterschool ben ik nooit geweest want ik was als kind erg mager, woog toen ik zes jaar was maar veertig pond en daarom vond de dokter bet beter dat ik thuis bleef. Omdat ik zo'n soepele rug had, deed mijn oudere broer Piet al heel vroeg acrobatische oefeningen met mij; toen ik negen jaar was mocht ik op gymnastiek. Het turnen is mij met de paplepel ingegeven want mijn vader was in 1901 één van de oprichters van de gymnastiekvereniging Turnlust in Alkmaar. Behalve turn- Tiny van Heugten voert haar slangendans op tijdens een revue in 't Gulden Vlies in Alkmaar, 1954. voorstellingen voerden we in 't Gulden Vlies in Alkmaar verschillende revues op. Ik had op de tangomuziek jaloezie van Jacob Gado een slangendans bedacht waarmee ik onder de naam Sheila Osaka, het elastisch wonder in veel benefietvoorstellingen optrad. Een andere belangrijke factor in het leven van Tiny Derksen is ballet. Aan haar figuur en sierlijke houding is duidelijk te zien dat zij nog altijd actief is op dit gebied. 'Marie Jonker, ballet lerares in Alkmaar, had mij bij een turnuitvoering gezien en zag meteen dat ik aanleg voor ballet bad. Toen ik tweeëntwintig was, vroeg ze mij oj ik haar balletschool -met nog maar twaalf leer lingen- wilde overnemen. Circus Behalve de latere fascinatie voor ballet, was Tiny al op jonge leeftijd door het circus geboeid.Nadat zij met haar ouders op driejarige leeftijd naar een circusvoorstelling was geweest, raakte zij er niet meer over uitgepraat. 'De show, de acrobatiek en de dynamiek fascineerden mij. Op een zondagmiddag nam mijn vader mij mee naar de kas naast de bloemisterij. Ik kreeg een kistje van hem met boomblaadjes, wit rivierzand en een aantal wormen en torretjes. Hij gaf mij een plantenstokje in mijn hand en zo liet ik, tijdens grammofoonmuziek van de KLM-mars, de torren en wormen marcheren en rondjes draaien in de piste. Had ik te weinig deelnemers dan halveerde ik de wormen en zo beleefde ik als circusdirecteur mijn eigen circus. Tiny van Heugten met haar broer Piet tijdens een optreden in 1949 in Bath, Engeland.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 21