Tiny Derksen, de Bergense balletlegende BERGENAREN VERTELLEN OVER VROEGER TREES STAARINK-BRUINSMA Tiny Derksen in 2002 na afloop van de filmpremière De Grote Voorstelling in De Blinkerd in Schoorl. Tiny van Heugten is op 13 januari 1929 in Alkmaar geboren. Zij trouwde in 1956 met Leo Derksen, journalist/columnist. Nadat ze zestien jaar een balletschool in Alkmaar geleid had, startte ze in 1967 de eerste privé-balletschool in Bergen: Arabesque. Tiny Derksen werd voor al haar inzet en werkzaamheden ten dienste van de samenleving in 1999 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Waarnemend burgemeester van Bergen, mevr. I. Günther, las bij deze gelegen heid een bijzonder telegram van Prins Bernhard voor, waarin hij haar gelukwenste met haar onderscheiding en haar zeventigste verjaardag. [I]c lange houten tafel in de achterkamer van Tiny Derksen is bezaaid met allerlei spulletjes. Doosjes met kant, tule, strikjes, lintjes, lapjes en lovertjes staan verspreid rondom haar naaimachine. Kokers met naalden, pailletjes en glitters torenen boven het geheel uit. Op de rand van de tafel staat een plastic zak met verschillende kleuren pompoentjes. Die heb ik net gekochtzegt Tiny, 'ik ga ze op de balletschoentjes van de kleiritjes naaien, zodat ze weten met welk voetje ze moeten beginnen. Tussen al deze balletattributen staat een foto van haar man Leo, mooi belicht door een antieke bureaulamp. 'Kijk', zegt Tiny, 'toen Leo nog leefde, ruimde ik elke dag alles op, maar nu ik alleen ben, wacht ik hiermee tot na de uitvoering. De platte buiskachel gebruik ik als bijzettafel. Heb je mijn film al gezien Het is een documentaire uit de serie Markante Noord-Hollanders in opdracht van de provincie Noord-Holland gemaakt.Ik schud nee en we gaan samen in de voorkamer met thee en wat lekkers naar de video kijken. De titel van de veertig minuten durende film is: De Grote Voorstelling. Het is een boeiend portret van Tiny Derksen ten voeten uit. 'Ze hebben mij met de camera een jaar lang op de voet gevolgd', vertelt ze enthousiast. In de film zien wc Tiny, tijdens een dansje op de melodie 'Just walking in the rain', tegen de ballerina's met stemverheffing spreken: 'Jullie moeten blij kijken anders krijgen jullie een onderkin. Dan zeggen de mensen later: ken je die vrouw op de hoek met die kwabben onder haar wangen, die was vroeger op ballet, heeft geen dikke kuiten gekregen maar een onderkin 'Vroeger bleven mijn leerlingen veel langer op les', zegt Tiny, 'soms wel dertig jaar, maar nu gaan ze met achttien jaar al in een andere stad studeren. Kinderen hebben nu veel meer kansen, heel anders dan ik vroeger. Ik moest zelf alles maar uitzoeken, er was toen geen balletacademie.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 20