ANTI-JOODSE MAATREGELEN IN BERGEN TIJDENS DE DUITSE BEZETTING - DEEL 1 Portret rector Hemelrijk door Jaap Weyand. (Bezit familie Hemelrijk). Het orkest van The Rambling Serenaders, waar David (Oave) Swaab (geheel links) deel van uitmaakte. Het orkest speelde vele jaren in De Rustende Jager. (Foto, vóór 1940: Archief mevr. M. Diesfeldt- Scholten). Noten 7. De familie Santcroos, Else Berg en 'Mommie' Schwarz staan ver meld op de registratie/ijst van 1941 van Amsterdam (NIOD, Höhere SS- und PoHzeiführer, 267-284Van het gezin Santcroos overleefde alleen moeder Esther Santcroos-Presser de vervolging. Else Berg en 'Mommie' Schwarz zijn omgebracht in Auschwitz. 2. Deze foto staat afgedrukt in het themanummer van de Bergense Kroniek 'Bergen 1940-1945', mei 1995, blz. 20. Bronnen - Hemelrijk, J.; Er is een weg naar de vrijheid. Zeven maanden concentratiekamp. Zeist 1965. - Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), Volkstelling 31 December 1930 en Statistische overzichten verkiezingen 1935, 1937 en 1939. - Regionaal Archief (RA) Alkmaar, gemeentearchief Bergen 1922-1969, inv.nrs. 878, 1604, 1605, 1915; (GA) Zijpe: dossier 122-3: 'de oorlogsjaren in de gemeente Zijpe'. - Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD)arch.nr. 457, kindertehuis 'Bingo'; 182, 12d, derde nota Brandon 13-04-1942. - Presser, J.; Ondergang. De vervolging en verdelging van het Nederlandse jodendom 1940-1945. 's-Gravenhage 1965; 2 delen. - Centraal Bureau voor Genealogie, Collectie Calmeyer, doos 14 en 19; persoonskaart (pk), Rudolf Hamburger. - Croes, M.; Tammes, P; 'Gif laten wij niet voortbestaan.' Een onderzoek naar de overlevingskansen van joden in de Nederlandse gemeenten, 1940-1945. Amsterdam 2004. - Hondius, D.; Absent. Herinneringen aan het Joodse Lyceum Amsterdam 1941-1943. Amsterdam 2001. - Hemelrijk, J.M.; Hemelrijk, D.; Heldring, B (red.); Dr. J. Hemelrijk. Uit de dagboeken van een rector. Oud Zuilen 2002, 2003. - Staarink-Bruinsma, T.; Bergenaren vertellen over vroeger. In: Bergense Kroniek, jr.4, nr.2, 1997, 36-37 'Verboden voor Joden' De Duitse commissaris-generaal voor de openbare veiligheid Rauter kondigde in september 1941 af dat joden geen zwem baden, sportinrichtingen, bioscopen, cafés, restaurants, schouw burgen en parken meer mochten bezoeken. Van de gemeente Bergen bestaat een foto met het opschrift 'Gem. Bergen nh BI-PERKTE BEWEGINGSVRIJHEID VOOR JODEN, verordening Nr. 138/1941'.-' Zeer waarschijnlijk is dit bord geplaatst na de bekendmaking van Rauter. Het opschrift is meer algemeen van aard en zal vermoedelijk bij de gemeentegrens van Bergen hebben gestaan. Bij restaurants en parken zullen borden hebben gestaan met het opschrift 'Verboden voor Joden'. De joodse muzikant David Swaab mocht vanwege dit verbod niet meer optreden. Toen hij dat toch bleef doen werd hij door een NSB'er van de bühne geslagen. De gele ster Op 29 april 1942 werden voornoemde Asscher en Cohen ont boden bij SS-Hauptsturmführer Aus der Fünten. Zij werden daar op de hoogte gebracht van de maatregel dat joden die zich in het openbaar vertoonden een gele ster moesten dragen. Dat joden in Bergen werden gecontroleerd op het dragen van deze ster, blijkt uit een anekdote van Hemelrijk: 'in Bergen kwam een agent in mijn tuin, waar ik aan het houthakken was. 'U draagt geen ster. De chef stuurt mij hierheen om een onderzoek te doen. Als ik u op de openbare weg aantref, moet ik u naar de Euterpestraat [kantoor Sicherheitspolizci in Amsterdam] brengen. Weet u, wat dit betekent?' 'Dat weet ik', zei ik, 'maar u kunt ook de andere kant opkijken.' 'Dat helpt niet, er zijn hier gedienstige lui [leden van de NSB], die 't wél zien en aangifte doen.' Ook de later bekende kruissteekpatroon ontwerpster Mies Bloch werd aan een onderzoek onderworpen: 'er kwam ooit een politieagent aan de deur vragen of hij mijn kleding aan de kapstok mocht zien, of er wel een ster op zat'. Evacuatie van Bergense joden In de eerste helft van 1942 werden joden gedwongen geëvacueerd naar Amsterdam. De joodse inwoners van Bergen dienden op 22 april 1942 te vertrekken. De 'half'- en 'kwart'joden en alle gemengd gehuwde joden en de inwonende ouders waren van deze evacuatie vrijgesteld. Backer berichtte op 27 februari 1942 de burgemeesters van de gemeenten in Noord-Holland dat 'ter nadere controle' de Befehlshaber der Sicherheitspolizci een opgave wenste te ontvangen van de in de gemeenten wonende joden. Voor Bergen is een registratielijst teruggevonden gedateerd op 9 maart 1942. Deze lijst vermeldt 27 'vol'joden, 8 'arische' echtgenoten en 13 'halfjoodse kinderen. Wie dat waren en wie van hen slachtoffer werd en wie de jodenvervolging overleefde, zal in het volgende nummer van de Bergense Kroniek worden beschreven. B 'Peter Tammes voltooide een HEAO-studie commerciële economie in Alkmaar en een universitaire studie sociologie in Utrecht. Hij promoveerde dit jaar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen op een onderzoek naar de overlevingskansen van joden in Nederlandse gemeenten, 1940-1945. Vervolgens werkte hij voor de Stichting Historische Steekproef Nederlandse Bevolking. Onlangs publiceerde hij het boekwerk 'U draagt geen ster', ven/olging van joodse inwoners in Bergen (NH) tijdens de Tweede Wereldoorlog bij uitgeverij Bonneville.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 16