PETRUS EN PAULUSKERK 80 JAAR 'omgekeerde' kruis en Paulus door het zwaard'. Houtgravure door Maarten Janssen, die deze gravure in 1995 aan de kerk schonk. centrum en bij concerten, verzorgen het collecteren, zijn lector of lekenvoorganger bij Woord- en Communieviering of Avondwake, zijn lid van het parochiebestuur of -raad, Eerste communie- of vormselgroep, commissie liturgie, nabestaanden- of wijkcontactgroep, kerststalgroep, financiële commissie, enz. Zij zorgen er mede voor dat de parochie een levende gemeen schap is en blijft. Petrus en Pauluskerk 75 jaar Van 19 t/m 26 september 1999 werd het 75-jarig bestaan van het kerkgebouw gevierd. De kerk was feestelijk versierd en daarbij werden de linten in de pauselijke kleuren, wit en geel, opgehan gen die ook bij de ingebruikname waren gebruikt. Op 19 septem ber was er een plechtige Eucharistieviering m.m.v. het Benedictuskoor, het Caeciliakoor en het Ritmisch Koor, waarbij pastoor Wanna de hoofdcelebrant was. In de linkerzijbeuk was een tentoonstelling ingericht waarin de geschiedenis van de parochie uitvoerig werd belicht. Zondag 26 september was er, als afsluiting, een pontificale hoogmis waarin de bisschop van Haarlem, onze oud-plaatsgenoot Mgr. J. Punt, de hoofdcelebrant was en het Benedictuskoor, het Caeciliakoor en De Petrus en Paulus Nachtegalen de gezangen verzorgden. Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum werd een boek uitgegeven, geschreven door Frits David Zeiler, onder de titel Kerken in de heerlijkheid. Geschiedenis van kerkgebouwen en kerkgang in Bergen NH. In dit boek wordt niet alleen de geschiedenis van de R.K. parochie beschreven maar wordt ook aandacht besteed aan alle kerken en kapellen die er in Bergen zijn of zijn geweest. Het boek is nog steeds verkrijgbaar bij de Pastorie (tijdens kantooruren: ma. t/m vr. 09.00 - 12.00 uur) en bij de boekhandels in Bergen. Noten 1) Eén der zeven priesters die, bij ontstentenis van bisschoppen, tot 1853 de kerk in Nederland bestuurden. 2) Leijen had in 1909 het patronaats- (verenigings) gebouw Sint Jan ontworpen en later ook het Retraitehuis en de tweede kapel van de Zusters Ursulinen aan de Loudelsweg. 3) Kruis- of dwarsbeuk aan een kruiskerk. 4) Halfronde of veelhoekige uitbouw die het koor afsluit. 5) De eerste steen legde E.P. Rengs, pastoor, op de tweede zondag van de Advent in het jaar Onzes Heeren 1923 (9 december). 6) Altijd brandende kaars voor het tabernakel. 7) Voor Kerk en Paus. 8) Stipendium: volgens vast tarief bepaalde offergift die de priester wordt overhandigd voor het lezen van een H. Mis met een bepaalde intentie. 9) De Paaskaars is het symbool van de verrezen Christus. De kaars wordt gewijd en ontstoken tijdens de Paaswake en brandt gedurende de vieringen van Pasen tot Pinksteren en tijdens dopen, huwelijks- en uitvaartmissen en avondwakes buiten de Paastijd. 10) De H. Benedictus is de patroon van Europa. Illustraties: Archief R.K. Parochiegemeenschap H.H. Petrus en Paulus/ H. Benedictus, Bergen NH Literatuur: Archief: R.K. Parochiegemeenschap H.H. Petrus en Paulus H. Benedictus, Bergen NH. Frits David Zeiler, Kerken in de heerlijkheid. Geschiedenis van kerkge bouwen en kerkgang in Bergen NH, Bergen NH 1999. Co Groenewoud, Klinkend langs de duinvoet, Pirola SchoorI. De noodkerk van de Europese Parochie van St. Benedictus aan de Prins Hendriklaan in de jaren 70 van de vorige eeuw.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 13