PETRUS EN PAULUSKERK 80 JAAR Het interieur van de kerk met het koor en het hoofdaltaar. Fresco door Jaap Min: 'Uit dankbaarheid voor de bescherming van Bergen door de H.H. Petrus en Paulus tijdens de Tweede Wereldoorlog'. Petrus rechts, Paulus links, boven hen Sint Maarten. gezicht naar de kerkgangers. In 1974, bij het vijftig jarig bestaan, werd door parochianen een nieuw hoofdaltaar geschonken, een ontwerp van Jaap Min en uitgevoerd door Hillebrand Hoebe (smeedwerk) en Jaap Hopman (houten altaarblad) en in 19S4 de ambo (lezenaar), ook een creatie van voornoemde heren. Hillebrand Hoebe vervaardigde en schonk in 1984 de Paaskaarskandelaar.9' Muziekuitvoeringen Aangezien er in Bergen geen goede accommodatie aanwezig is voor het geven van grote muziekuitvoeringen is de kerk hier af en toe beschikbaar voor. Zo waren er uitvoeringen door de koorvereniging Bergen, Schoorls Gemengd Koor, Nederlands Studenten Orkest, Volcndams Opcrakoor, Adriaan Roland Holstschool en andere. Door de grootte van de koren en de begeleidende muziek gezelschappen was het priesterkoor te klein om koor en orkest te kunnen plaatsen. Bij een uitvoering werd het priesterkoor tijdelijk vergroot. Omdat dit geen goede oplossing was, werd het priesterkoor permanent vergroot. De indeling van de kerk werd daartoe enigszins aangepast. Tevens werd de rechter zijbeuk in gericht voor gebruik bij de doordeweekse reguliere diensten. De armenbankjes achter in de kerk werden vervangen door stoelen. Bijgebouwen In 1987 brandde het verenigingsgebouw La Bicvclettc, voorheen het patronaatsgebouw St. Jan, af. De overblijvende resten werden gesloopt en de grond werd verkocht voor appartementenbouw. Daar het voor het goed functioneren van de parochiegemeen schap essentieel is dat er een eigen ontmoetingsruimte beschik baar is, werd met de vrijgekomen financiën de bouw gerealiseerd van het nieuwe ontmoetingscentrum, een ontwerp van ir. M. Min. Het centrum is aan de kerk gebouwd en voorzien van diverse faciliteiten. Ook bij deze bouw hebben de onmisbare gouden handjes weer bergen werk verzet. 20 mei 1990 werd het gebouw ingezegend door pastoor Wanna en officieel in gebruik genomen. Op het verzoek om een naam voor het centrum te bedenken kwamen vele inzendingen binnen. Uit een gehouden enquête kreeg de naam De Nieuwe Beuk de meeste stemmen. Deze naam herinnert aan de dikke, oude beuk die, als een rots in de branding, jarenlang in de tuin had gestaan en voor de bouw van het centrum had moeten wijken. Als herinnering aan de voor malige Bcnedictuskcrk werd de grote zaal Benedictuszaal gedoopt en de kleine zaal Sintjanzaal als herinnering aan het verbrande patronaatsgebouw. Oorspronkelijk was in de tegenwoordige Mariakapel de doopvont geplaatst. Aangezien het helaas niet meer mogelijk is om de kerk permanent open te houden, i.v.m. diefstal en vernielingen, is er een vaste glazen deur geplaatst waardoor men toch de kerk in kan kijken. Overdag is de Mariakapel open teneinde degenen die dat willen in de gelegenheid te stellen Maria te vereren en tot Haar te bidden. Splitsingen en samentrekkingen In december 1965 werd de parochie in tweeën gesplitst. Door de komst van veel buitenlandse werknemers bij het ECN te Petten werd de Europese parochie van de H. Benedictus101 gesticht. Het noordelijk deel van de parochie Bergen werd bij de Europese parochie gevoegd. Aanvankelijk genoot men gastvrijheid in de Witte Kerk aan de Dokter van Peltlaan voor het houden van erediensten. Later beschikte de parochie over een houten noodkerk aan de Prins Hendriklaan. De eerste pastoor was J.C. Vanderstadt. Met zijn kapelaan C. Spickerman woonde Vanderstad in de tijdelijke pastorie boven bakkerij Baltus in de

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 11