VAN DE BOEKENPLANK BERT VEER Terecht is al eens opgemerkt dat het afgelopen jaar 2003 als 'jubeljaar' kan gelden. Natuurlijk komt daarbij als eerste het tienjarig bestaan van onze Historische Vereniging in gedachten. Maar in hetzelfde jaar herdacht Museum Kranenburgh ook eenzelfde heuglijk feit, terwijl Het Sterkenhuis in december j.1. stilstond bij de stichting als museum honderd jaar geleden. Treffend is wel dat deze drie 'jubilarissen' raakvlakken met elkaar hebben op cultuurhistorisch gebied. Een jubileumviering is vaak aanleiding voor het uitgeven van een publicatie als blij vende herinnering. Het is plezierig om in deze rubriek twee van dergeli jke publicaties onder uw aandacht te brengen. Bouwkunst in Bergen en Bergen aan Zee 1900-1940, samengesteld door Eline van Leeuwen en Wim Vroom, uitgegeven door Museum Kranenburgh, 2003. Dit bock werd oorspronkelijk uitgegeven bij de gelijknamige tentoonstelling in het voorjaar van 1997. Door het succes van de tentoonstelling was toen al een tweede druk nodig. De blijvend grote belangstelling voor Bergense architectuur maakte nu een nieuwe en uitgebreide editie noodzakelijk Deze is qua opzet gelijk gebleven aan de voorgaande drukken, d.w.z. dat ook hier de hoofdstukken voor Bergen en Bergen aan Zee beginnen met de ruimtelijke ordening in jaartallen, gevolgd door foto's en beschrijvingen van de betreffende panden. Bij de nieuwe druk is gekozen voor 'liggende' afbeeldingen in een z.g. bruintint. In plaats van 70 zijn nu 80 objecten van Bergense architectuur opge nomen. Ook werden de bestaande teksten hier en daar aangevuld met nadere gegevens en werden afbeeldingen uit veelal particulier bezit als illustratie toegevoegd. Voorts bevat deze derde druk drie pagina's met foto's en beschrijvingen van grafmonumenten op zowel de oude begraaf plaats aan de Ruïnelaan als de begraafplaats aan de Kerkedijk. Vanzelfsprekend betreft dit graven van hen die op enigerlei wijze m relatie staan met de Bergense kunst en architectuur. Praktisch is, dat vanuit de grafmonumenten wordt verwezen naar de pan den die in relatie staan tot de overledenen. Ook is in deze druk een alfabetische lijst van architecten opgenomen. Een duidelijke verbetering is dat nu vanuit deze lijst een koppeling wordt gemaakt naar de door die architecten gerealiseerde ontwerpen. Twee kaarten die een overzicht geven van de beschreven panden en daarnaar verwijzen, vormen de afsluiting van deze uitgave. Met de aanvullingen en uitbreidingen is ook de vormgeving aanzienlijk verbeterd. Dank aan de samenstellers van deze voor treffelijke uitgave, mevrouw Eline van Leeuwen en de heer Wim Vroom. Voor slechts 9.50 kunt ook zich laten overtuigen van de bijzondere bouwkunst in Bergen en Bergen aan Zee. Verkrijgbaar natuurlijk bij Museum Kranenburgh en de bekende Bergense boekhandels. Straatnamen in Bergen door de eeuwen heen, uitgegeven door de Historische Vereniging Bergen NH, 2003. Voor een jubilerende historische vereniging is geen passender mijlpaal denkbaar dan een historische publicatie. Zo gezegd, zo gedaan, al zit er geruime tijd tussen het bedenken van het plan en het uitgeven van het boek. Maar het resultaat is er dan ook naar! De inhoud van het bock doet volledig recht aan de titel. Als uit gangspunt is de bekende kaart van Blaeu uit ca. 1650 genomen en het eindpunt ligt bij de gemeentekaart van de VW uit 2002. Zo omspant dit boek over de Bergense straatnamen ruim drie en een halve eeuw- Gedegen wetenschappelijk onderzoek ligt aan de basis van deze uitgave. In opdracht van de HVB heeft drs. Lily Hunter zich voortreffelijk van deze lastige taak gekweten. Vervolgens heeft de Commissie Straatnamenboek zich over deze informatie gebogen en werden tal van externe deskundigen geraadpleegd. De eindredacteur, Bob van de Graaf, wist tenslotte de grote hoeveel heid informatie om te zetten in een goed leesbaar geheel. Zo is dit het ultieme boek geworden voor antwoorden op alle vragen met betrekking tot onze straatnamen. Maar dat niet alleen, ook de nict-officiële en verdwenen straatnamen worden hier behandeld evenals de naamswijzigingen van wegen en straten. De uitstekend verzorgde inleiding maakt ons wegwijs in de geschiedenis van de straatnaamgeving. Wijkindeling, huisnum mering, adresboeken, spelling straatnamen, wegcnlegger enzo voort, het komt allemaal uitgebreid aan bod. Vervolgens wordt aan de hand van kaarten uit opeenvolgen de periodes de straatnaamgeving van Bergen uit de doeken gedaan. Deze aanpak heeft als voordeel dat tegelijkertijd een schets wordt gegeven van de ruimtelijke ontwikkeling van ons dorp. Zo passeren alle uitbreidingsplannen uit de vorige eeuw de revue en geven de lezer een goed beeld van hoe Bergen is gegroeid tot zijn huidige omvang. Verrassend en verhelderend! De bijlagen bevatten een opgaaf van de geraadpleegde bron nen en kaarten waarnaar wordt verwezen én een verantwoording over de totstandkoming van het boek. De generale index van straatnamen vormt de logische afsluiting, waarmee het praktisch gebruik sterk is gediend. Dat in deze namenlijst onderscheid wordt gemaakt tussen de officiële, niet-officiële dan wel verdwe nen straatnaam voordat naar een pagina wordt verwezen, bevestigt nog eens de status van dit boek als historisch naslag werk. Tenslotte een compliment aan de grafisch vormgever Gustaaf Verburg. Met zijn ontwerp van dit bock heeft hij opnieuw bewe zen dat zijn bijdrage niet kan worden gemist. En dat de Bergense uitgeverij De Coogh voor de layout en technische uitvoering heeft getekend zal niemand verbazen. Samenvattend: het jubi leum van de HVB heeft een grandioze historische publicatie opgeleverd! Natuurlijk heeft het gros van onze lezers zich allang in dit boek verdiept. Dit stukje is daarom vooral bedoeld voor die enkele twijfelaar of toevallige lezer van de Bergense Kroniek. Die kan na aankoop in de Bergense bockhandels voor 22,95 vast stellen of met deze tekst teveel is gezegd.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 29