NEL JONGEJANS Gemeentemuseum Het Sterkenhuis Tentoonstelling 2004: 'Wie wat bewaart...' Museum Het Sterkenhuis vierde 19 december 2003 het 100-jarig bestaan. Ook in 2004 staan verschillende activiteiten in het licht van dit eeuwfeest. Eén daarvan is de zomertentoon- stelling die wordt gewijd aan de eigen collectie van het museum. In 100 jaar is deze collectie steeds verder uitgebouwd met voorwerpen die iets laten zien van het verleden van de Bergense samenleving. Het grootste deel van de collectie werd geschonken door Bergenaren. Hier wordt een kle: stelde. Korset met wespentaille van 44 cm, versierd met rocaille motieven door opgenaaide metalen pail letten en kraaltjes. Tijd: neorococo (3' kwart 19' eeuw). (Collectie Het Sterkenhuis). jjjanwege de kleine ruimte in het museum is het onmoge lijk om alle schenkingen te laten zien. Om toch een e variatie te tonen is gekozen voor een opbouw in drie hoofdonderwerpen: •wonen, werken en besteden van de vrije tijd in het Bergen van vroeger. Wonen is uitgewerkt in: huisinrichten, verwarmen en verlichten, huishouden, eten, drinken en slapen. Werken-. Er was in Bergen een grote variatie van beroepen. Naast landbouwers en veehandelaars waren er de ambachtslieden, de winkeliers, de postbode, de veldwachter, de vroedvrouw, maar ook de fabrieksarbeider en de jutter. Het deel van de fotocollectie over wonen en werken wordt getoond op de benedenverdie- ping. Over het besteden van de vrije tijd worden op de eerste verdieping tien vitrines inge richt met voorwerpen betref fende huisvlijt en sierkunst. Ook wordt op deze verdie ping aspecten van het sociale leven van de Bergense bevol king in beeld gebracht. Hieronder een voorproefje voor allen die de tentoonstel ling gaan bezoeken. - Schrijven was naast spreken het belangrijkste communica tiemiddel in het begin van de 20c eeuw. Behalve het gang bare schrift in brieven en akten gebruikte men veelvul dig het schoonschrift. Te zien zijn poëziealbums, gelegen heidsverzen, oorkonden, maar ook geborduurd en inge weven schrift op textiel. - Feestvieren gaf gelegenheid tot sociaal contact. Zo zijn er foto's en voorwerpen van de specifiek Bergense feesten zoals brooddeeldag, boom- plantdag, het bloemencorso, enz.. Tussen de linten en sjer pen bevindt zich een prachtig versierde jurk van het bloe- mcnfeest, maar ook een foe- kepot (rommelpot). Van fami liefeesten in de privé sfeer werden veel feestkleren, trouwjurken, doopjurken, maar ook bruiloftsliederen en dergelijke bewaard. Mooie exemplaren hiervan zijn te zien op de tentoonstelling. - Pronken hoorde bij feesten. De pronkzucht van Bergenaren uitte zich in kle ding en voorwerpen. Zo zijn o.a. opgenomen: de pronkpijp van meester Van Hoorn, ver schillende parfumflesjes, met kraaltjes versierde babypols jes, een collectie hoedenveren en een korset met pailletten. Een rommelpot (foekepot) waarmee de opgeschoten jeugd op vastenavond zingend langs de straten ging. Men bedelde om 'oortjes'lmuntjes ter waarde van een kwart stuiver) en om eetbare waar. (Collectie Het Sterkenhuis). Behalve de drie bovenge noemde voorbeelden komen onderwerpen aan de orde als huisvlijt, o.m.: beschilderen, snij den/graveren, bewarenen uit het sociale leven: herden ken en besturen. De tentoonstelling is een dankbetuiging aan alle schen kers van de afgelopen hon derd jaar. De voorwerpen worden door het museum goed bewaard, want 'Wie wat bewaart, kan een greep doen uit het verleden Het museum is geopend: mei t/m september van dins dag t/m zaterdag 13.00 - 17.00 uur (juli en augustus ook op zondag 13.00 - 17.00 uur).

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 28