Verzamelaars in Bergen TEKST: RU WAALEWIJN FOTO'S: TREES STAARINK-BRUINSMA Gezellige drukte in het Witte Kerkje tijdens de tentoon stelling. Op de voorgrond Wout Akerboom (met hoge hoed) bij zijn stand. Op 8 november organiseerde de Historische Vereniging Bergen ter gelegenheid van haar 10-jarig jubileum een tentoonstelling, waarop leden van alles bijeenbrachten wat de geschie denis van Bergen illustreert. Deze tentoon stelling bleek in een behoefte te voorzien, want de belangstelling was enorm. Het bezoekersaantal benaderde het totaal aan leden dat onze vereniging rijk is, bijna 10 van de bevolking van ons dorp. Daarmee mag onze vereniging zich tot de grootste van Noord-Holland rekenen, mogelijk - in ver houding tot het inwoneraantal - de grootste historische vereniging van het land. Maar de interesse voor de geschiedenis van Bergen bleek niet alleen uit het enorme bezoekersaantal, maar zeker ook uit het aan tal verzamelaars.Wat er allemaal van en over Bergen verzameld kan worden, bleek deze dag maar weer eens in het Witte Kerkje. j^atuurlijk waren er de Bergen-varia zoals koektrom mels, sigarenbandjes, asbak ken en lepeltjes met liet wapen van Bergen of met afbeeldingen van de Ruïnekerk en van andere pro minente gebouwen. Onvoor stelbaar daarbij de inventi viteit om Bergen (of een bedrijf aldaar) te promoten, zoals bijvoorbeeld peper en zoutvaatjes in de vorm van toneelkijkertjes. Toch vorm den deze ingrediënten, niet de hoofdmoot van deze over zichtelijk en thematisch-opge- zctte tentoonstelling. Zo werd de postbestelling in voorbije jaren verbeeld, stond heeroom Theo Leijcn via foto's te kijk en werden de schaatsen van wijlen pastoor Van Beers, een verwoed schoonrijder, nu getoond. Ook vulden oude prentbrief kaarten de diverse thema's visueel aan. De informatie over de Tweede Wereldoorlog in Bergen gaf een goed beeld van de moeilijke dagen uit die tij den, juist voor jongeren en nieuwe Bergenaren. Verrassend was ook het aantal boeken dat over Bergen en over en door zijn bewo ners is verschenen; als gevolg van ruimtegebrek kon hiervan zelfs niet alles worden uitge stald. Heel instructief was het paneel waarop te zien was wat er allemaal komt kijken voor dat onze Kroniek zijn uitein delijke vorm heeft gekregen. De samenwerking tussen de eindredactie en de vormgever, en het tot stand komen van de opmaak werd duidelijk ver beeld. Het thema 'sport' met veel foto's uit de oude doos en het thema 'religie' met de alweer jaren geleden verdwe nen gebouwen van de zusters Ursulinen en het Retraitehuis aan de Loudelsweg waren onderwerpen die veel aan dacht trokken. Het filmoverzicht uit oude Polygoonjournaals en dia's met Bergen als onder-

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 26