Geen verklaring van borgtocht BERT VEER In de Bergense Kroniek, mei 1999, heeft u op blz. 15 kunnen lezen hoe voor Pieter Winder op 20 mei 1820 een verklaring van goed gedrag werd afgegeven. Deze verklaring was belangrijk om te kunnen overleggen in bepaalde situaties. Naast verklaringen van goed gedrag werden ook zogenoemde Akten van Indemniteit of Cautie [=borgstelling] door gemeentebesturen afgegeven. Bijvoorbeeld in het geval een inwoner van Bergen verhuisde naar Akersloot, werd op verzoek van de nieuwe gemeente Akersloot een Akte van Indemniteit afgegeven door Bergen. Daarin verklaarde het gemeentebestuur zich gedurende een aantal jaren garant te stellen voor het geval de nieuwe inwoner in finan ciële nood zou geraken. Op die manier wilde de nieuwe gemeente voorkomen dat zich bij hen teveel armlastigen zouden vestigen. |n het geval van Hendrik Nel uit Naarden speelde zich het vol gende af: In de notulen van het gemeentebestuur van 7 oktober 1.807 lezen wij de volgende aantekening: ...Nog ingekomen een Acte van Cautie van ct gemeentebestuur van Naarden ten behoe ve van Hendrik Nel voor den tijd van 6 jaaren, over welke Borgtogt 'l gemeentebestuur of den raad der stad Naarden zal worden kennis gegeeven en tevens te verzoeken of zulk een ver zekering door hunlieden waarlijk is afgegeven. Hendrik Nel wilde zich zeker in Bergen vestigen en blijkbaar was er reden om te twijfelen aan een door hem overgelegde Akte van Borgtocht. Het antwoord van Naarden laat niet lang op zich wachten. Op 13 oktober 1807 schrijft het gemeentebestuur:dat de bij dezelve missive genoemde Hendrik Nel zedert eenige jaren van bier is afweezig geweest met achterlating van zijne vrouw en kinderen, welke alhier gealimenteerd financieel ondersteund] worden. Waar van de reedenen dezelve Hendrik Nel best bekend zullen zijn waarom hij zulks gedaan heeft, en aangaande de ondertekening der Acte van Indemniteit aan meergemelde Hendrik Nel zoude zijn afgegeeven. Wij hebben de eer... enz. Op deze ingekomen brief heeft de provisioneel ^waarne mend] secretaris P. Nierop de aantekening gezet: hier van Extract afgegeeven op de 19e october 1807 aan A. Hanedoes Secretris van de Egmonden, ten Einde met 't huwelijk geen voortgang te maken. Hieruit blijkt dat Hendrik Nel een vervalste Akte van Indemniteit had afgegeven bij het gemeentebestuur van Bergen en wilde trouwen met een Egmonds meisje, terwijl hij al getrouwd was en zijn vrouw en kinderen door de gemeente Naarden werden onderhouden. Foei toch. Bronnen: Regionaal Archief Alkmaar, Oud archief Bergen NH 1464-1813, inv.nrs. 9, 11.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 25