geschaatst. Een andere liefde van Ondine is die voor stoom treinen en dan vooral voor onze eigen Bello. 'Ik zit in de kostuumgroep van de museum stoomtrein Hoorn - Medemblik en rijd dus vaak met Bello heen en weer. Als kind was ik al dol op tremen. Ik nam geen pop maar een houten trein, Jozef Stalin genaamd, mee naar bed. Kijk, hij staat hier nog onder de kast. We woonden in Baarn vlak bij het station en daar fietste ik als driejarige met mijn driewieler naar toe. Mijn ouders vonden dat natuurlijk niet leuk, maar ik probeerde het steeds weer. 's Zomers ga ik vaak naar Zwitserland, dan logeer ik bij een vriend en vaar in kostuum mee met het 'Dampfschiff' op de Vierwaldstattersee.Er zullen wel heel wat foto's van haar in kostuum gemaakt zijn. Vindt ze dat soms niet vervelend? 'Ik heb de zuinigheid van een kozak en de felheid van een fret' natuur. Napoleon was vooral dol op zijn paarden, die hij bij letsel dan ook zelf behandel de. Hij had zelfs een diploma voor dierenarts gehaald en heeft allerlei steunwerktuigen voor beenletsel bij paarden bedacht, die nu nog gebruikt worden. Net als zijn soldaten konden paarden na trouwe dienst het Légion d'honneur krijgen en werden dan hun leven lang verzorgd. Ook hield hij van frettenop een schilderij in Fontainebleau zit hij samen met zijn fretjes op het paard. Mensen weten van Napoleon vaak alleen de mili taire zaken, maar dat hij Parijs vol bomen heeft laten zetten weet bijna niemand. Hij bracht ook wel een bezoek aan het Oude Hof in Bergen, natuurlijk altijd incognito. Onder de naam Nicolai van Bologne heeft hij daar nog op Friese doorlopers 'Nee' zegt Ondine; 'ik ben trots op mijn afkomsten lachend: 'ik heb de zuinigheid van een kozak en dc felheid van een freten ja, over de fretjes moeten wc het natuur lijk nog hebben. Vanuit een kast gluren de beide beestjes door het gaas de kamer in. Ondine is dol op de beestjes, die vaak gewoon in de kamer mogen spelen. Met een speci ale mand op haar fiets gaat ze met hen naar de duinen, waar ze, weliswaar aangelijnd, mogen ravotten. Ze maakt daar schitterende tekeningen van die ze in twee grote map pen bewaart. 'Die fretjes zijn net als ik zegt ze 'we blijven ons hele leven speels. markten heen breng. Ik weet dat Ondine een grote bewondering voor Napoleon heeft en dat ze zijn beeldje altijd bij zich draagt. Ik vraag haar of ik hem mag zien. Ze heeft Napoleon in een verrekijkerhouder aan haar riem hangen, door een opening kan ik zijn gezicht zien. Waar komt die fascinatie voor 'die kleine', zoals ze hem liefkozend noemt, toch van daan? 'Ik logeerde vroeger veel bij mijn oma, die woonde in het huis 'Ende Voert', hoek Mosselenbuurt Eeuwigelaan. Zij had op de schoorsteen mantel dit gipsen beeldje staan, dat zij, toen ze nog een kind was, met haar ouders in Parijs had gekocht. Ik mocht daar altijd mee spelen en hij was me dus aardig vertrouwd. Toen ik in het Legermuseum werkte had ik tijd om me wat meer in hem te verdiepen en over hem te lezen. We bleken veel gemeen te hebben, o.a. onze liefde voor dieren en de Ondine bij de feestelijke rondvaart ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de 'Dampfschiffreunden Vierwaldstattersee', gekleed in Kazakhs groot gala kostuum (familiebezit).

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 24