bezetter geen boodschap aan de Van Reenen servituten. Na de Tweede Wereldoorlog woonde hier de familie Borst. De heer P. Borst was enige jaren wethouder. Daarvoor had hij een kruide nierswinkel aan de Ruïnelaan nr. 12. Aan de Sluislaan vinden we de 18' eeuwse boerderij met de toepasselijke naam 't Sluisje verwerkt in het rieten dak. Het is nu een woonboerderij van een particulier. We gaan de Mosselenbuurt op. Hier stond tot 1960 een tweetal aaneen gebouwde boerderijtjes op nummers 12/14. Beide helaas verdwenen. Ze werden bewoond door de families Mienis en Schorsij. Vanuit zijn huis verzorgde Jan Schorsij dc muziek tijdens het schaatsen op de hofvijver via krikkemikkige luid sprekers hoog in de beukenbomen, verbonden door nog krikke- mikkiger draadjes. Van de vroegere 'keuterboerderijtjes' is alleen Mosselenbuurt 6 bewaard gebleven (zie foto blz. 13). Het behoorde in de jaren vijftig bij huis Hofwijck op nummer 8 dat ooit werd bewoond door de heer en mevrouw Wixforth-Sterkcn, schoonzoon respec tievelijk oudste dochter van Jacob Sterken, naar wie het Sterkenhuis vernoemd is. De heer Wixforth gebruikte het boer derijtje als kantoor. Tegenover het Nachtcgalenlaantje was aan het water van de Mosselenbuurt een houten vlonder. Hier werd door dc hele buurt om de beurt de was gedaan in het toen nog zeer schone water. Dit gebeurde tot in de jaren vijftig door mevrouw Peters, be woonster van Nachtcgalenlaantje 5. Op dc noord-westelijke hoek van Mosselenbuurt en Nachtegalenlaantje ligt een reliek uit de Tweede Wereldoorlog; de betonnen fundering van een Vl-lanceerstelling. Gelukkig is het nooit tot gebruik gekomen. Bijna aan het eind van onze wandeling keren we via het Nachtegalenlaantje door de Westdorper Geest terug naar de Buerweg. Enkele van de oorspronkelijke oude keuterboerderijtjes zijn nog aanwezig. Het Nachtegalenlaantje kreeg zijn naam in 1928; voordien was het Mosselenbuurt. Het was schrijver Rein Valkhoff, die zowel op Nachtegalenlaantje 17 als op nummer 11 heeft gewoond, die de gemeente vroeg het weggetje een naam te geven. Onder de 16 namen die hij voorstelde was echter niet de naam die de gemeenteraad gaf. Bijzondere vermelding verdient in de eerste plaats het trans formatorhuisje Nachtegalenlaantje nummer 3, een klein bouw kundig juweeltje. Het is een ontwerp van de Bergense directeur van gemeentewerken J.H.Roggeveen, ontwerper van onder andere de Van Reenenschool aan het Spaanschepad. Het pand Nachtegalenlaantje 7, nu een woonhuis, is oor spronkelijk een kapberg behorend bij het boerderijtje Nachtcgalenlaantje 9/11. De blauwe kleur dankt het huis aan de kunstschilder Piet Jan Blauw, die er in dc jaren zeventig woonde. Het huis met nummer 9 stamt vermoedelijk uit dc tweede helft van dc 18' eeuw; aan de achterkant was nummer 11 Tegenwoordig is het cén woning, met een onderkcldcring van de opnieuw opgebouwde achterzijde. Plet voorste deel huisvestte diverse generaties Wittebrood. In het achterdeel woonden telgen uit het geslacht Beeldman en vanaf midden jaren vijftig tot zijn overlijden in 1971 Rein Valkhoff. Om het 'huisje van Sijmen Pot' te kunnen bekijken moeten we dc 'eigen weg' naast huisnummer 10 inlopen. Het huisje heeft het nummer 12s en stamt uit 1842; meer details over dit huisje treffen we aan in het boek Verscholen in het groen van Frits David Zeiler. Plet huis met nummer 12 is een ontwerp van dc al eerder genoemde Jan Rietveld. Terug op het Nachtegalenlaantje komen we bij nummer 13; tot in de jaren zeventig het huis van de familie Frankfort. Dc heer Frankfort was tuinder en hovenier. Plij bebouwde de akker aan de overkant. Nachtcgalenlaantje 17, genaamd 't Havcke (architect Jan Sandtmann), werd in 1928 gebouwd voor en bewoond door Rein Valkhoff en zijn vrouw de schrijfster Anke Servaes. Nu is het huis eigendom van de familie Zeiler. Tegen het eind van onze wandeling zien we nog aan de rech terkant op nummer 20 het huis genaamd Plet Kompas, gebouwd door en voor architect Coenraad. Tenslotte is op Nachtegalenlaantje 21 de atelierwoning te zien van Piet Worm, getrouwd met een dochter van Matthieu Wiegman. Het huis is in 1939 door hemzelf samen met architect Elzas ontworpen. Zo zijn we terug bij het begin van onze wandeling door Westdorp. Een buurtschap waar het zowel vroeger als nu goed toeven is. Om dc schrijver Rein Valkhoff uit zijn Overpeinzingen van een kluizenaar te citeren: 'Er zijn dingen verloren gegaan in de loop der jaren, maar ach ja... we leven in een moderne tijd, die andere vragen stelt. En wie, die het indertijd gewaagd heeft een huis in een maagdelijk bos te laten zetten, mag een ander mis gunnen nu hetzelfde te doen?' Met dank aan: mevrouw E.C. Elling-Straatsburg, Ruth Eriks-Schuil, Rob Valkhoff en Frits David Zeiler

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 20